Polský skladatel Krzysztof Penderecki byl po dvou letech pohřben se státními poctami

Po dvou letech odkladů způsobených pandemií covidu-19 se dnes v polském Krakově odehrál státní pohřeb hudebního skladatele a dirigenta Krzysztofa Pendereckého, který zemřel 29. března 2020 ve věku 86 let. Pohřební mše a smutečního obřadu, během nějž byla uložena urna s popelem v kostele svatých Petra a Pavla, se kromě rodiny zúčastnil i polský prezident Andrzej Duda.
Krzysztof Penderecki (zdroj Mapofcomposers)
Krzysztof Penderecki (zdroj Mapofcomposers)

Andrzej Duda ve své řeči Krzysztofa Pendereckého ocenil jako mimořádného tvůrce, který byl jednou z klíčových postav polské kultury. „V jeho tvorbě bylo slyšet všechno, co bylo údělem našeho národa, včetně bolesti a utrpení,“ řekl. Smutečního aktu se měl zúčastnil i německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který však musel cestu zrušit kvůli nákaze covidem-19.

Mši za zesnulého odsloužil primas polské katolické církve, arcibiskup Wojciech Polak. V kostele zazněly Pendereckého skladby a alabastrová urna s jeho popelem pak byla s poctami uložena přímo v barokním svatostánku, kde jsou pohřbeny i další známé polské osobnosti. Na státní pohřeb se kvůli covidovým omezením čekalo téměř dva roky, v dubnu 2020 rodina uspořádala soukromý pohřební obřad a urnu dočasně umístila v krakovském kostele svatého Floriána.

Penderecki byl jedním z klíčových představitelů hudební avantgardy druhé poloviny 20. století. Ve svém díle experimentoval se zvukem, s tonalitou, s netradičními vyjadřovacími prostředky a využíval i nových technických možností. Ve světě na sebe poprvé výrazně upozornil jako autor skladby Žalozpěv obětem Hirošimy, za niž v roce 1959 získal cenu UNESCO. Známý byl i pro svou filmovou hudbu, kterou vytvořil pro snímky Vymítač ďábla (1973), Osvícení (1980) či Katyň (2007). Získal mimo jiné dvě americké ceny Grammy a spolupracoval i s rockovými hudebníky, například s členem britské kapely Radiohead Jonnym Greenwoodem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments