Zemřel významný polský hudební skladatel Krzysztof Penderecki

Ve věku 86 let dnes po dlouhé nemoci zemřel významný polský hudební skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki, který je považován za jednoho z klíčových představitelů hudební avantgardy druhé poloviny 20. století. O jeho úmrtí informovala rozhlasová stanice Radio Kraków, potvrdila jej umělcova rodina.
Krzysztof Penderecki (archiv OP)

Polská kultura dnes utrpěla velkou a nenahraditelnou ztrátu. Po dlouhé nemoci zemřel Krzysztof Penderecki – největší polský současný skladatel, jehož hudbu poslouchali od Japonska po Spojené státy,” uvedl na twitteru polský ministr kultury Piotr Gliński.

Penderecki, který se narodil v roce 1933 ve městě Debica na jihovýchodě Polska, je autorem desítek symfonických, sborových a operních děl. V mládí se učil hře na housle, později vystudoval kompozici na Krakovské hudební akademii. Senzaci v Polsku způsobil, když v roce 1959 do soutěže mladých skladatelů anonymně zaslal tři díla a vyhrál s nimi všechny tři udílené ceny.

Ve světě na sebe poprvé výrazně upozornil jako autor skladby Žalozpěv obětem Hirošimy, za niž v roce 1959 získal cenu UNESCO. Známý byl i pro svou filmovou hudbu, kterou vytvořil pro snímky Vymítač ďábla (1973), Osvícení (1980) či Katyň (2007). Získal mimo jiné dvě americké Grammy a je držitelem i řady jiných ocenění.

Ve svém díle experimentoval se zvukem, s tonalitou, s netradičními vyjadřovacími prostředky, využíval nových technických možností. Od 70. let se aktivně věnoval dirigentské kariéře, mnohokrát vystupoval i v Česku. Penderecki zavítal v roce 2018 do Olomouce, kde uvedl své Credo na Podzimním festivalu duchovní hudby. Při té příležitosti vznikl poslední velký rozhovor s tímto skladatelem, který pro Operu PLUS připravil dirigent Jan Bubák.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat