Zemřel významný polský hudební skladatel Krzysztof Penderecki

Ve věku 86 let dnes po dlouhé nemoci zemřel významný polský hudební skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki, který je považován za jednoho z klíčových představitelů hudební avantgardy druhé poloviny 20. století. O jeho úmrtí informovala rozhlasová stanice Radio Kraków, potvrdila jej umělcova rodina.
Krzysztof Penderecki (archiv OP)

Polská kultura dnes utrpěla velkou a nenahraditelnou ztrátu. Po dlouhé nemoci zemřel Krzysztof Penderecki – největší polský současný skladatel, jehož hudbu poslouchali od Japonska po Spojené státy,” uvedl na twitteru polský ministr kultury Piotr Gliński.

Penderecki, který se narodil v roce 1933 ve městě Debica na jihovýchodě Polska, je autorem desítek symfonických, sborových a operních děl. V mládí se učil hře na housle, později vystudoval kompozici na Krakovské hudební akademii. Senzaci v Polsku způsobil, když v roce 1959 do soutěže mladých skladatelů anonymně zaslal tři díla a vyhrál s nimi všechny tři udílené ceny.

Ve světě na sebe poprvé výrazně upozornil jako autor skladby Žalozpěv obětem Hirošimy, za niž v roce 1959 získal cenu UNESCO. Známý byl i pro svou filmovou hudbu, kterou vytvořil pro snímky Vymítač ďábla (1973), Osvícení (1980) či Katyň (2007). Získal mimo jiné dvě americké Grammy a je držitelem i řady jiných ocenění.

Ve svém díle experimentoval se zvukem, s tonalitou, s netradičními vyjadřovacími prostředky, využíval nových technických možností. Od 70. let se aktivně věnoval dirigentské kariéře, mnohokrát vystupoval i v Česku. Penderecki zavítal v roce 2018 do Olomouce, kde uvedl své Credo na Podzimním festivalu duchovní hudby. Při té příležitosti vznikl poslední velký rozhovor s tímto skladatelem, který pro Operu PLUS připravil dirigent Jan Bubák.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na