Pomáhá hudba zdárnému umělému oplodnění?

Inkubátor - ilustrační foto (foto archiv)
Inkubátor – ilustrační foto (foto archiv)

Klasická hudba, ale také pop a dokonce i heavy metal zřejmě napomáhají ke zdárnému umělému oplodnění. Hudební vibrace pravděpodobně zvyšují šance na úspěšnost této procedury o pět procent, napsal italský deník Corriere della Sera. Jsou o tom přesvědčeni na barcelonském Marquèsově institutu, kde má každý inkubátor, v němž se vyvíjejí embrya, zabudovaný systém poslechu hudby.

„Hudební vibrace rozechvívají prostředí inkubátoru, kde se vyvíjejí embrya, a to pomáhá oocytům, aby absorbovaly výživné látky a zbavovaly se toxinů,“ vysvětluje Federica Moffa, šéfka italské pobočky katalánského institutu. „Ostatně tento jev se v přirozeném stavu neprojevuje staticky, ale dynamicky, v ženském reproduktivním aparátu,“ dodává.

Na základě experimentů španělských specialistů se zdá, že by hudba mohla mít nějaký význam. Experimentovalo se s klasickou hudbou, s popem i s rockem či heavy metalem.

Na barcelonském institutu šli ještě dále a realizovali studii, při níž zjišťovali, zda hudební vibrace předávané vaginální cestou mohou přispět k určitému procentnímu zvýšení počtu těhotenství díky stimulaci endometria, výstelky dutiny děložní.

Výzkumu se zúčastnilo čtyři sta pacientek, které byly rozděleny do dvou skupin: jedna používala zařízení vyvolávající hudební vibrace a druhá sloužila jako kontrolní. Zařízení ženy používaly deset až čtrnáct dní před těhotenským testem. Celých 80 procent účastnic z experimentální skupiny uvádělo, že jim hudební vibrace pomohly snížit stres.

„Laboratoře a technika umělého oplodnění se neustále vyvíjejí,“ prohlásila ředitelka Marquèsova institutu Marisa López-Teijón. „Studie vlivů prostředí na embrya se realizují jen velmi složitě. Mnohé způsoby léčby se ukázaly jako málo efektivní. Proto chceme vědět, zda hudební vibrace mohou zlepšit schopnost endometria napomáhat k uchycení zárodku,“ dodala.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky