Poprvé v ČR máme možnost slyšet Orchestr amerických prezidentů

Praha hostí v červenci konferenci Světové asociace symfonických dechových orchestrů a souborů WASBE (World Association of Symphonic Bands and Ensembles). Součástí konference je festival Sounds of Žofín, který v Praze přivítá dechové orchestry z celého světa, 1800 hudebníků tak odehraje během 4 dní 32 koncertů! 19. ročník konference je věnován skladateli Karlu Husovi, nositeli Pulitzerovy ceny.
United States Marine Band (zdroj Sounds of Žofín)
United States Marine Band (zdroj Sounds of Žofín)

Speciálním hostem festivalu je United States Marine Band, orchestr amerických prezidentů, který zavítá do ČR vůbec poprvé ve své historii. Posláním tohoto orchestru je vystupovat pro prezidenta Spojených států a velitele námořní pěchoty. Kapela námořní pěchoty byla založena v roce 1798 a je nejstarší nepřetržitě působící profesionální hudební organizací v Americe.

Praha bude hostit ve dnech 19.–23. července 2022 mezinárodní konferenci WASBE, celosvětově nejvýznamnější akci symfonické dechové hudby. Do Prahy se sjedou zahraniční a domácí orchestry, dirigenti, muzikologové a příznivci symfonické dechové hudby z celého světa. Hlavním dějištěm festivalu, který je součástí konference, je palác Žofín, v jehož Velkém sále se představí přední světové dechové orchestry ze Španělska, Německa, Nizozemska, Švýcarska, Jižní Koreje, Spojených států a samozřejmě z České republiky.

Odpolední koncertní vystoupení českých i zahraničních souborů se uskuteční ve Valdštejnské zahradě v rámci doprovodného programu konference. Součástí festivalu je také gala koncert duchovní hudby v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

V rámci konference se uskuteční také odborná muzikologická část o současných trendech metodických, pedagogických či dramaturgických. Nebude chybět ani výstava prestižních výrobců hudebních nástrojů a vydavatelství.

Unikátním prvkem Sounds of Žofín je WASBE Youth Wind Orchestra (Dechový orchestr mladých WASBE), jehož členové budou vybráni z mladých uchazečů z celého světa. Pod vedením dirigentů Tima Reynishe a Marka Prášila završí v sobotu 23. července svým koncertem konferenci WASBE.

Palác Žofín (zdroj Sounds of Žofín)
Palác Žofín (zdroj Sounds of Žofín)

Letošní 19. ročník konference je věnován 100+1. výročí narození významného hudebního skladatele Karla Husy, držitele Pulitzerovy ceny. V rámci programu bude provedena řada jeho děl, nebude chybět ani jeho legendární skladba Hudba pro Prahu 1968. Zazní v podání nejvýznamnějšího hosta festivalu, US Marine Band. Tento protokolární orchestr amerických prezidentů zvaný „The President’s Own“ vystoupí v České republice vůbec poprvé ve své více než dvousetleté historii, a to hned na třech koncertech.

„Letošní Mezinárodní konference WASBE v Praze nese označení Sounds of Žofín, v čemž je obsaženo vše, jak místo konání, tak skutečnost, že se jedná o hudební festival. Událost bude jedinečná zvláště oslavou 101. narozenin Karla Husy, kdy každý den na Žofíně zazní minimálně jedna jeho dechová partitura, a také v kvalitě zúčastněných orchestrů, jak profesionálních, tak studentských či mládežnických… Sounds of Žofín bude přehlídkou toho nejlepšího z celého světa, co dechová symfonická hudba v dnešní době nabízí.”, řekl Václav Blahunek, umělecký ředitel Festivalu a šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie ČR, který je zároveň jako jediný Čech členem předsednictva WASBE.

WASBE (Světová asociace symfonických dechových orchestrů a souborů) je jedinou mezinárodní organizací sdružující dirigenty dechových kapel, skladatele, interprety, vydavatele, učitele, výrobce nástrojů a přátele dechové hudby. Je zcela oddána zvyšování kvality dechových kapel na celém světě a seznamování jejich členů s novými světy repertoáru, hudební kultury, lidí a míst.

Přehled koncertů festivalu Sounds of Žofín najdete na webových stránkách festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments