Novým hudebním ředitelem Teatro Real bude Gustavo Gimeno

Vedení Teatro Real v Madridu oznámilo, že novým hudebním ředitelem bude od podzimu 2025 Gustavo Gimeno, kdy nahradí ve funkci končícího Ivora Boltona. Jmenování hudebního ředitele Toronto Symphony Orchestra a Orchestre Philharmonique du Luxembourg jednomyslně schválil výkonný výbor a správní rada Teatro Real.
Gustavo Gimeno (zdroj Gustavo Gimeno)
Gustavo Gimeno (zdroj Gustavo Gimeno)

Generální ředitel Teatro Real Ignacio García-Belenguer uvedl, že je potěšen, že může od sezony 2025/2026 přivítat Gustava Gimena na pozici hudebního ředitele Teatro Real. Podle něj se je důležité, aby divadlo mělo „ten nejlepší tým, který bude rozvíjet naše strategické plány na dalších pět let“. Vedení divadla Gustava Gimena považuje za ideálního dirigenta pro nadcházející období. Působení Ivora Boltona považují za „mimořádné“ a divadlo bude i nadále počítat s jeho spoluprací pro některé „velké budoucí umělecké projekty“. Sám Gustavo Gimeno prohlásil, že je svým jmenováním nesmírně poctěn.

Gustavo Gimeno je v současnosti hudebním ředitelem Torontského symfonického orchestru (od roku 2021) a také Lucemburské filharmonie (do roku 2025). V uplynulé sezóně řídil Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestre de Paris, Berlínské filharmoniky, Cleveland Orchestra, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Sanfranciský symfonický orchestr a Losangeleskou filharmonii.

Dirigoval hudebníky zvučných jmen, jako jsou Daniel Barenboim, Gautier Capuçon, Leonidas Kavakos, Anja Harteros, Thomas Hampson, Bryn Terfel, Yuja Wang a Krystian Zimerman. Pro nahrávací společnost Pentatone pořídil řadu nahrávek s Lucemburskou filharmonií a jeho diskografie zahrnuje díla Rossiniho, Stravinského, Debussyho, Ravela, Šostakoviče, Mahlera a Colla. Nedávno podepsal smlouvu se společností Harmonia Mundi a jako svůj debut nahrál Rossiniho Stabat Mater. Režíroval operní inscenace v curyšské opeře, barcelonském Liceu, Palau de les Arts de Valencia a v madridském Teatro Real (kde v této sezoně debutoval premiérou opery Ohnivý anděl Sergeje Prokofjeva a sklidil velký ohlas u publika i kritiky).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments