Pořadatelé kulturních akcí v Moravskoslezském kraji zuří

Dnes po poledni vydala Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje náhle a bez varování mimořádná opatření. V celém kraji je opět povinné nosit roušky ve veřejné dopravě a ve vnitřních prostorách. Hromadné akce jsou omezeny na účast do 100 osob.

Ilustrační foto (zdroj Unspalsh / foto Anna Chepinska)

Krajská hygienická stanice nařídila okamžitá omezení. V celém Moravskoslezském kraji se může na veřejných akcích shromáždit pouze sto osob. Dále padlo opětovné nařízení nosit roušky ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách. Tento fakt překazil plány pořadatelů kulturních událostí, kteří dnes a v nejbližších dnech naplánovali akce do 1000 osob. Snížení počtu na sto osob vede pořadatele ke zrušení akcí a mnohonásobným finančním ztrátám. 

„Hromadné akce jsme omezili pro účast osob ve stejný čas, která nepřekračuje sto osob v jednom sektoru se samostatným vchodem a zázemím. Maximálně na místě může být pět sektorů. Hromadné akce jsou stanoveny jak v prostorách vnitřních, tak ve vnějších,“ řekla Kateřina Matušková z právního oddělení krajské hygienické stanice.

„Zásadně se vymezuji proti způsobu a rozsahu vyhlášení mimořádného opatření, a to zejména v části omezující veřejné venkovní produkce. Ze strany hygienické stanice a ministerstva zdravotnictví jsme byli v poslední době ujišťováni, že se situace v postižených okresech uklidňuje a je pod kontrolou. Proto jsem šokován vydáním tohoto mimořádného opatření,“ řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo.

„Nic nevíme, to, že nic nevíme, vyplývá i z toho, že se posledních dvou týdnech mluvilo o tom, že se nic neděje. Považuji to za naprostou komunikační blamáž,” řekl jeden z pořadatelů ostravských Letních shakespearovských slavností Andrej Harmečko. Shakespearovské slavnosti v Ostravě mají začít za týden. „Musíme získat více informací. Nyní počítáme s variantou úplného zrušení. Popřípadě s tím, že představení budeme rušit postupně a budeme hrát v okamžiku, kdy nám to opatření dovolí,“ řekl.

Ředitelka NeFestivalu Zlata Holušová označila rozhodnutí epidemiologů za nehorázné, nemravné a ekonomicky devastující. Holušová zvažuje kvůli vzniklým finančním ztrátám právní kroky. „Zrušila nás krajská hygienická stanice. Protože v Ostravě přibyli tři nemocní. Nikdo nás nevaroval. Tak brutální zásah z pouze preventivních důvodů považuji za nepochopitelný,“ řekla Holušová. Dodala, že nechápe, proč mohou lidé neomezeně do zoo, kde jsou na čerstvém vzduchu, ale nemohou na koncert, který je venku a na ploše umožňující dostatečné vzdálenosti. „V tomto státě je kultura na posledním místě,“ řekla. Holušové primárně vadí, že hygienická stanice vyhlásila mimořádné opatření z hodiny na hodinu a nikdo organizátory kulturních akcí předem nevaroval. 

Silnou nespokojenost s jednáním vlády vyjádřili moravskoslezští občanští demokraté, kteří nyní vyzývají ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha k okamžité rezignaci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]