Porota klavírní soutěže Pražského jara vybrala vítěze

V pátek večer Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro ve Dvořákově síni Rudolfina přivítala finalisty oboru klavír. Během vystoupení zazněly koncerty Ludwiga van Beethovena a Petra Iljiče Čajkovského, a to za doprovodu Pražských symfoniků FOK pod taktovkou Marka Šedivého.

Dongha Lee (foto Petra Hajská)
Dongha Lee (foto Petra Hajská)

Po napínavém klání porota v čele s klavíristou Garrickem Ohlssonem udělila ceny v tomto pořadí: 
1. místo: Dongha Lee z Korejské republiky 
2. místo: ex aequo Jaeyoung Lee a Matouš Zukal 
3. místo: nebylo uděleno

Dongha Lee dále obdržel tato ocenění: Cenu hlavního města Prahy pro nejlepšího laureáta, Cenu nadace Český hudební fond za nejlepší provedení skladby od Jana Vöröšové složené pro MHS Pražské jaro 2021 a Cenu Rudolfa Firkušného pro nejlepšího laureáta. Čestné uznání se porota rozhodla udělit Vojtěchu Trubačovi. Cenu nadace Gideona Kleina pro nejúspěšnějšího českého účastníka v celé soutěži obdržel Matouš Zukal.

V neděli 16. května je na programu Pražského jara klavírní recitál předsedy poroty, amerického klavíristy Garricka Ohlssona. „Jednou z největších výsad dlouhé a úspěšné kariéry je možnost znovu navštívit mnoho ‚starých přátel‘ repertoáru,“ říká Ohlsson, jedna ze stálic Pražského jara. „V této sezóně jsem se rozhodl vrátit k Prokofjevově Sonátě op. 84, kterou jsem se naučil, když mi bylo patnáct let, a Skrjabinově Páté sonátě, kterou jsem hrál poprvé ve čtyřiatřiceti letech. Obě patří mezi má oblíbená díla.“ Koncert bude v přímém přenosu streamován prostřednictvím webových stránek festivalu. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments