Portál pro žádosti o podporu podnikatelů je již funkční

Po opakovaných problémech a výpadku se dnes znovu spustil portál AIS MPO pro podávání žádostí o podporu pro podnikatele zasažené koronavirovou krizí. Portál, určený pro žádosti v programech COVID Kultura, COVID Gastro - Uzavřené provozovny a COVID Nájemné měl tento týden opakovaně technické problémy. Od čtvrtečních 15:00 podle informací serveru Hlídač státu už systém vůbec nefungoval.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (zdroj FB)

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v pátek sdělil, že příjem žádostí v systému bude obnoven dnes v 08:00. Dodavatel portálu podle něj potvrdil, že systém je opět připraven. Současně úřad posílí informační podporu pro uživatele portálu, která bude k dispozici od 08:00 do 17:00, včetně víkendů. „Důvody, proč k problému došlo, se zjišťují. Klíčové je, že nikdo ze žadatelů o podporu při splnění stanovených podmínek nepřijde. Za problémy se omlouváme,“ uvedl Havlíček.

Karel Havlíček řekl, že s vyřizováním dnes žadatelům pomáhá třicet operátorů na telefonních linkách ministerstva a osm na e-mailech. Programy jsou nárokové, takže není třeba spěchat, uvedl.

Jeden z operátorů ministerstva, kteří mají mít dnes službu na telefonu od 8:00 do 17:00 řekl, že systém dnes potřebuje „odchytit“ klienty, kteří vyplňovali údaje od čtvrtka. Operátoři jim pomohou s dokončením žádosti či jejím doplněním. Očekává, že větší zájem než ráno bude během dne.

Dnes Havlíček uvedl, že systém externí firma obnovila už v pátek večer. „Nikdo o nic nepřijde. Možná někteří podnikatelé panikařili, že kdo dřív přijde, tím větší bude mít jistotu, že peníze dostane. Není to tak, ten program je nárokový. Uzavřené provozovny mohou žádat do 1. března. Program Covid Nájemné jsme prodloužili do 4. února. Mají tím pádem všichni dost času žádost podat,“ řekl.

Systém se podle serverů iROZHLAS.cz a Neovlivní.cz potýkal s problémy už od pondělka, kdy byl spuštěn program COVID Gastro – Uzavřené provozovny. Podle serverů restauratéři v pondělí marně trávili i několik hodin snahou, zaregistrovat se na portálu.

Kvůli nefunkčnímu systému ministerstvo prodlouží příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID Nájemné. Původně měl příjem skončit už ve čtvrtek, ale ministerstvo termín tento týden posunulo nejprve do 29. ledna a pak až do 4. února. Zájemci o dotaci z programu COVID Gastro – Uzavřené provozovny mají na podání žádosti čas do 1. března.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments