Poslední operní premiérou ND bude Macbeth

Poslední operní premiérou Národního divadla v sezoně 2014/2015 bude dnes v pražské Státní opeře Macbeth Guiseppa Verdiho podle hry Williama Shakespeara. Příběhu o bezuzdné ctižádosti, nezřízené touze po moci a záhadné věštbě se ujal slovenský režisér působící v České republice Martin Čičvák.

V hudebním nastudování dirigenta Jiřího Štrunce vystoupí v titulní roli bulharský barytonista Anton Keremidtčev v alternaci s Martinem Bártou. V příští sezoně k nim přibude Richard Haan. Role Lady Macbeth byla svěřena Andě-Louise Bogze, se kterou bude alternovat slovenská sopranistka Jolana Fogašová.

Libreto Francesca Marii Piaveho respektuje dramatickou linii. V Macbethovi Verdi zahájil cestu k hudebnímu dramatu, v němž je zpěv podřízen dramatické situaci a odráží vnitřní pocity postav a v němž je dramatický obsah mnohem důležitý než krásný zpěv. „Macbeth se u nás neprovádí příliš často i z důvodu ohromné náročnosti obou titulních postav. Samozřejmě pěvecké, ale v tomto případě i herecké,” uvedl dirigent Štrunc.

Opera se po premiéře 14. března 1847 v Teatro alla Pergola ve Florencii, kde se při premiéře dočkala 27 opon, vydala po Evropě. Byla s úspěchem hrána až do roku 1865, kdy Verdi dílo zásadně přepracoval pro pařížské uvedení v Théâtre-Lyrique. Tuzemská premiéra se uskutečnila v roce 1935 v tehdejším Novém německém divadle (dnešní Státní opera).

Nová operní sezona 2015/2016 začne v Národním divadle 21. srpna Bizetovou Carmen. Představení bude debutem kanadské mezzosopranistky Mireille Lebel ve Státní opeře.

Foto ND Praha

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]