Prague Music Performance uvede hudbu avantgardisty Jamese Tenneyho

Prague Music Performance oznamuje první koncerty letošního roku. Aktuální ročník otevře hudbou vlivného amerického skladatele Jamese Tenneyho, souputníka Philipa Glasse či Steva Reicha. Druhý koncert nabídne nevšední večer složený hned z šesti premiér nových skladeb od čtveřice současných autorů.
James Tenney (zdroj Bennington College)
James Tenney (zdroj Bennington College)

Odkaz Jamese Tenneyho oslaví 1. března v pražském Divadle X10 dva mezinárodní ansámbly – Klang Systematiek a PMP Ensemble. V české premiéře uvedou dílo Postal Pieces (2004), které Tenney nazval Scorecards. Jedná se o pozoruhodnou sérii jedenácti skladeb vytištěných na pohlednicích, přičemž každý pohled obsahuje kompletní dílo, které mají instrumentalisté provést. Koncert nazvaný 6 PREMIERES, který zazní 24. března v prostoru DOX+, přinese naopak zcela nové skladby od Rolanda Dahindena, Didrika Ingvaldsena, Jana Dobiáše a Daga Magnuse Narvesena. Různé kompoziční přístupy přiblíží mezinárodně proslulí sólisté – německý freejazzový klavírista Alexander von Schlippenbach, klavíristky Hildegard Kleeb a Ellen Ugelvik, norský perkusionista Dag Magnus Narvesen či český experimentální hudebník Mikuláš Mrva, ale i větší tělesa, jako jsou originální a svým složením proměnlivé formace PMP Ensemble I Orchestra a Dust in the Groove. Více informací naleznou zájemci na stránkách Prague Music Performance.

Koncert 6 PREMIERES je dalším z projektů, jimiž festival a institut Prague Music Performance iniciuje a uvádí premiéry nových děl. Tentokrát jich bude hned šest v průběhu jediného večera. Kompozice švýcarského skladatele Rolanda Dahindena Talking With Trane je imaginárním rozhovorem autora s Johnem Coltranem a prozrazuje inspiraci Coltraneovými skladbami Giant Steps nebo Naima. Notace další Dahindenovy skladby Action Music je pro změnu inspirována gestickou malbou Jacksona Pollocka. Kompozice Didrika Ingvaldsena I left Berlin two weeks ago… vypráví příběh o tom, jaké to je, pobývat na určitém místě, pak ho opustit a po nějaké době se zase vrátit zpět. K další skladbě Mysteries Ingvaldsena inspirovala kniha nositele Nobelovy ceny za literaturu Knuta Hamsuna. Autorem skladby Quod est in nomine? je norský skladatel a perkusionista Dag Magnus Narvesen, zatímco český skladatel Jan Dobiáš pro PMP Ensemble a sbor Doodles zkomponoval skladbu Rozdvojení téhož, která v průběhu koncertu rovněž zazní.

Na jaro letošního roku připravuje Prague Music Performance také vydání kompletu 8 CD se záznamem světové premiéry opery Anthonyho Braxtona Trillium X, kterou uvedl loni v létě v DOX+, a studiovou verzí nahrávky z Darmstadtu pod vedením švýcarského dirigenta Rolanda Dahindena. Vydání nahrávky mohou příznivci Anthonyho Braxtona podpořit v rámci sbírky na platformě Znesnáze21.

Klavírista, skladatel a hudební teoretik James Tenney (1934–2006) ve své hudbě kombinoval všechny stěžejní přístupy užívané avantgardními skladateli druhé poloviny 20. století, od minimalismu a improvizace přes počítačovou hudbu a mikrotonalitu až po magnetofonovou hudbu. Tenney spolupracoval se Stevem Reichem, Philipem Glassem, Terrym Rileym, La Monte Youngem, ale i s ikonami experimentální hudby Johnem Cagem nebo Harry Partchem. Koncertní provedení Postal Pieces je poctou autorovi, který prolamoval bariéry a zanechal trvalou stopu v dějinách avantgardní hudby. Jeho skladby provedou soubory, k jejichž členům patří Gareth Davis, Dario Calderone, Elia Moretti, Roxana Hädler a další hudebníci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments