Prague Music Performance uvede švýcarské duo Homgurger/Guy a český soubor Terra Incognita

V úterý 5. října 2021 představí Prague Music Performance v pražském kostele sv. Martina ve zdi hned dva soubory – české improvizační duo Terra Incognita a švýcarské Homburger/Guy Duo. Zazní Bach, Biber či Kurtág, ale i autorská díla Barryho Guye.

Jiřina Marešová, Matouš Vlčinský, Terra Incognita (zdroj Prague Music Performance)
Jiřina Marešová, Matouš Vlčinský, Terra Incognita (zdroj Prague Music Performance)

Maya Homburgerová působila v souboru English Baroque Soloists Johna Eliota Gardinera, ansámblu The English Concert Trevora Pinnocka a ostatních seskupeních staré hudby. V roce 2000 se představila jako jedna z předních osobností a sólistek Gardinerovy Bachovské poutě a na nahrávce Folio jako sólistka na housle spolu s Mnichovským komorním orchestrem.

Barry Guy je inovativní hráč na kontrabas a skladatel, jehož tvůrčí záběr – od jazzové improvizace, sólových recitálů až po komorní a orchestrální hudbu – je dán neobvykle bohatou hráčskou průpravou a zápalem pro experiment. Homburgerová s Guyem se poprvé setkali při příležitosti dlouhého koncertního turné souboru Academy of Ancient Music Christophera Hogwooda. Vznik jejich společného dua podnítila myšlenka předvádět sólové barokní skladby v kontextu volně improvizované hudby a také vytvářet nová díla na objednávku. Od té doby duo vystoupilo na mnoha festivalech jazzové, současné vážné a barokní hudby po celé Evropě.

Po devíti letech strávených v Irsku, kde oživili scénu staré i současné hudby, se v roce 2006 Maya Homburger a Barry Guy přestěhovali do Švýcarska. Blízký vztah k Irsku si však zachovali. Mezi lety 2011 a 2017 organizovali svůj vlastní festival hudby a umění v Irsku Barrow River Arts Festival (BRAF) a pravidelně vystupovali na různých irských festivalech a koncertních sériích se souborem Camerata Kilkenny.

Maya Homburger, Barry Guy, Homburger/Guy duo (zdroj Prague Music Performance)
Maya Homburger, Barry Guy, Homburger/Guy duo (zdroj Prague Music Performance)

Mezi nahrávky dua se mimo jiné řadí CD Ceremony (ECM) a Dakryon (Maya Recordings). Nahrávka kompletních Růžencových sonát Heinricha Ignaze Franze Bibera pro housle a basso continuo vyšla také na značce Maya Recordings, stejně jako série tří CD pro sólové housle se Sonátami a partitami Johanna Sebastiana Bacha BWV1001 1006 ve spojení s díly Barryho Guye pro sólové housle, vydanými společně jako Butterfly Series: “Inachis”, “Aglais” and “Lysandra”. Nejnovější CD Homburger/Guy Duo Tales of Enchantment vyšlo na značce Intakt Records.

České duo Terra Incognita tvoří varhanice Jiřina Marešová a multiinstrumentalista Matouš Vlčinský. Setkali se na poli lidové písně a staré hudby a nejčastěji se pohybují v prostoru totální improvizace.

Jiřina Marešová patří mezi nejzajímavější osobnosti mladé varhanní generace. Koncertovala na mnoha hudebních festivalech. Spolupracuje s vynikajícími sólisty a s významnými hudebními tělesy (Hof-Musici, Praga Camerata, Ensemble Lucis, Collegium Marianum, Musica Florea, SOČR a další).

Improvizace se proplétá všemi vrstvami hudební tvorby Matouše Vlčinského. V jeho tvorbě se setkávají vlivy staré hudby od gregoriánského chorálu po baroko, lidová a etnická hudba i jazz. Od roku 1993 působil patnáct let jako zpěvák v souboru Schola Gregoriana Pragensis (gregoriánský chorál, středověký vícehlas), s nímž koncertoval na významných mezinárodních festivalech v Evropě, Izraeli a Japonsku. Od roku 2008 je šéfproducentem klasické hudby ve vydavatelství Supraphon.

4. října 2021 proběhne na pražské HAMU od 11:00 hodin mimořádná přednáška dua Homburger/Guy na téma improvizace.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments