Prague Music Performance zve na šestici premiérových skladeb současných autorů

Prague Music Performance již tuto neděli 24. března nabídne v prostoru DOX+ nevšední večer složený hned z šesti premiér nových skladeb od čtveřice renomovaných současných autorů.
PMP Orchestra (zdroj SMART Communication)
Roland Dahinden a PMP Orchestra (zdroj SMART Communication)

Koncert s názvem 6 PREMIERES přinese nové skladby od Rolanda Dahindena, Didrika Ingvaldsena, Jana Dobiáše a Daga Magnuse Narvesena. Různé kompoziční přístupy přiblíží mezinárodně proslulí sólisté – německý freejazzový klavírista Alexander von Schlippenbach, renomované klavíristky Hildegard Kleeb a Ellen Ugelvik, norský perkusionista Dag Magnus Narvesen či český experimentální hudebník Mikuláš Mrva, ale i větší tělesa, jako jsou originální a svým složením proměnlivé formace PMP Ensemble I Orchestra a Dust in the Groove pod taktovkou Rolanda Dahindena. „Nedělní večer vnímám nejen jako poctu současným autorům, ale i mimořádný vhled do aktuální tvorby na poli soudobé vážné hudby,“ dodává Jan Bartoš, zakladatel a ředitel Prague Music Performance.

Koncert 6 PREMIERES je dalším z projektů, jimiž festival a institut Prague Music Performance iniciuje a uvádí premiéry nových děl. Tentokrát jich bude hned šest v průběhu jediného večera. Kompozice švýcarského skladatele Rolanda Dahindena Talking With Trane je imaginárním rozhovorem autora s Johnem Coltranem a prozrazuje inspiraci Coltraneovými skladbami Giant Steps nebo Naima. Notace další Dahindenovy skladby Action Music je pro změnu inspirována gestickou malbou Jacksona Pollocka.

Kompozice Didrika Ingvaldsena I left Berlin two weeks ago… vypráví příběh o tom, jaké to je, pobývat na určitém místě, pak ho opustit a po nějaké době se zase vrátit zpět. K další skladbě Mysteries Ingvaldsena inspirovala kniha nositele Nobelovy ceny za literaturu Knuta Hamsuna.

Autorem skladby Quod est in nomine? je norský skladatel a perkusionista Dag Magnus Narvesen, zatímco český skladatel Jan Dobiáš pro PMP Ensemble a sbor Doodles zkomponoval skladbu Rozdvojení téhož, která v průběhu koncertu rovněž zazní.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments