Pražské jaro bude letos plné novinek

První jarní den neavizuje pouze probouzející se jaro, ale ohlašuje i blížící se festival Pražské jaro, který 12. května zahájí koncertem Berlínských filharmoniků svůj 79. ročník. Že věk je jenom číslo však ukazuje množství novinek, které letošní festival představí v úctyhodném počtu. Vedle konference k Roku české hudby Malá země – velcí hudebníci, interaktivní instalace Co Čech, to muzikant?, uměleckých duelů nebo divácké ceny soutěže se letos poprvé uskuteční projekt SpringTEEN – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Pražské jaro (foto Michal Vencl)
Pražské jaro (foto Michal Vencl)

Nejen hudba, ale i výtvarné umění

Petr Nikl, Ivan Pinkava, Milan Grygar, Daniel Vlček, Jakub Roztočil a Ira Svobodová. Šest předních českých výtvarných autorů představující různé techniky, média i generace. Inspirace pro vznik jejich nových děl ale byla jedna – cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. „Tímto erbovním dílem je Pražské jaro každoročně 12. května slavnostně zahájeno a při té příležitosti proběhne i vernisáž výstavy Pražské jaro Art Salon. Díla budou vystavena na festivalových koncertech v Rudolfinu a Obecním domě. V neděli 26. května bude tato unikátní kolekce vydražena v rámci 91. aukce Galerie KODL a na Artslimit.com, kteří jsou partnery projektu. Výtěžek benefiční aukce bude věnován ve prospěch festivalu Pražské jaro. Věříme, že tímto vzniká unikátní doprovodný výtvarný program našeho festivalu a stane se z něj každoroční tradice.” dodává k výstavě Pavel Trojan, ředitel Pražského jara. Výstava vznikla ve spolupráci se dvěma kurátory – Janem Kudrnou a Milanem Dospělem. V programu festivalu se tak nově propojuje hudba a výtvarné umění. „Máme radost a zároveň si nesmírně vážíme toho, že se můžeme podílet na tomto úžasném projektu. Od začátku jsem věřil, že se pod vedením dvojice zkušených kurátorů dočkáme špičkové tvorby vynikajících umělců. Sběratelé se mají na co těšit.” říká Martin Kodl, majitel Galerie KODL. Na závěrečném koncertu Pražského jara v Obecním domě 3. června bude slavnostně vyhlášen výsledek aukce. Výjimečnou pozici Art Salonu mezi doprovodnými akcemi Pražského jara stvrzuje také na hlavním festivalovém vizuálu nezávislý grafický koncept, jejíhož zpracování se ujalo studio Dynamo Design. U příležitosti projektu vznikl i krátký dokument, ve kterém štáb Pražského jara navštívil výtvarníky přímo v jejich atelierech, podívat se na něj můžete na YouTube kanálu Pražského jara.

Na Pražské jaro s dětmi i teenagery

Novému projektu SpringTEEN bude patřit celá sobota 19. května, která přinese nevšední a pestré koncerty i kreativní workshopy v působivých prostorách Anežského kláštera a jeho zahrad. Zazní živá hudba nejen klasická, ale i jazz, pop a elektronika. Prostor dostanou hudební technologie či roboti a na workshopech si mladí diváci vyzkouší výrobu hudebních nástrojů ze zeleniny nebo krabic od pizzy. Vyberete si s dětmi spíše koncert v tajemné zahradě uprostřed Stínadel s hudebními hlavolamy a hledáním indicií, nebo jako DJ budete skládat hudbu ze zvuků, samplů a smyček, nahrávat a improvizovat s celou kapelou? Anebo je libo bicí workshop s robotem YuMi? K hudebnímu angažmá robota YuMi dodává Vítězslav Lukáš, jednatel společnosti ABB v České republice, která robota k tomuto výkonu „vycvičila”, následující: „Těší nás, že můžeme být součástí prvního ročníku projektu SpringTEEN a ukázat mladým lidem, že technologie dokáží být hravé a že už dávno nejsou jen doménou průmyslu. ABB v průběhu rodinného dne v Anežském klášteře představí kolaborativního robota YuMi v netradiční roli hudebníka, který zahraje na marimbu. Během workshopu, který vzniká ve spolupráci s hudebníky Pražského jara, budou moci malí i velcí návštěvníci robota doprovodit na různé hudební nástroje a společně zahrát vybranou skladbu. Věříme, že festival bude návštěvníky nejen bavit, ale i inspirovat.”

Celý den vyvrcholí Velkým finále, na kterém vystoupí hvězda domácí scény Milan Peroutka v doprovodu temperamentního Moravia Brass Bandu. Na podiu se potkají s britským vokálním kvintetem Apollo5, které fascinuje publikum po celém světě interpretací klasiky, popu i jazzu. Kromě precizních uměleckých výkonů jsou proslulí živým kontaktem s publikem. Taktovky se chopí mladý dirigent Chuhei Iwasaki a kromě klasické hudby zabrousí i do hudby filmové. Ostatně nádech filmové hudby má i trombonový koncert Colors (Barvy) belgického skladatele Berta Appermonta, který provede vítěz loňského ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, portugalský trombonista Gonçalo Nova.

Další příležitostí vytáhnout piknikové deky pak bude hned zahájení festivalu 12. května, kdy na pražské Kampě bude proběhne v přímém přenosu velkoplošná projekce zahajovacího koncertu s Berlínskou filharmonií pro ty, na které se už vstupenky na zahajovací koncert nedostaly. Na návštěvníky čeká také bohatý doprovodný odpolední program už od 16:00 hodin.

Nechat se inspirovat

Pražské jaro podporuje a inspiruje mladé umělce dlouhodobě. Vedle Salonu ZUŠ, který je věnován talentům nejmladším, je to především Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro. Letos se soutěží v oborech housle a lesní roh, finálová kola se odehrají v samotném úvodu festivalu. A právě pražskojarní soutěž představuje další dvě letošní novinky, a to diváckou cenu, o jejímž vítězi rozhodnou sami návštěvníci finálových koncertů. Vítězové divácké ceny obdrží také finanční odměnu, kterou podpořili členové mecenášského klubu Přátel Pražského jara: v oboru housle je to Andrej Sorokin, diváckou cenu za lesní roh sponzoruje paní Karla Lažanská.

Vedle tradičního doprovodného programu soutěže ve formě masterclass se letos poprvé v programu objevují přátelské duely s názvem Dva umělci, dva pohledy, na kterých budete moci poznat české skladby prvního kola soutěže očima dvou porotců. Kolik různých interpretací může mít jedna skladba? Liší se český a zahraniční pohled? To nám poví Ida Kavafian se svým někdejším žákem Josefem Špačkem z poroty houslové soutěže a Jindřich Petráš a Will Sanders jakožto zástupci letošní hornové poroty.

Konference Malá země, velcí hudebníci

Čeští skladatelé a instrumentalisté se mnohokrát zapsali do světových dějin hudby. Jak je tomu dnes? A jak se česká společnost staví k jednomu ze svých nejlepších vývozních artiklů? Vedle koncertů bude Roku české hudby věnována také panelová diskuze za účasti představitelů státu, ekonomů, filozofů, statistiků či mecenášů, kteří budou diskutovat o fenoménu České republiky jakožto velmoci klasické hudby.

Na Pražském jaru nejsou připomínáni jen autoři z dávných kapitol dějin hudby. Festival se hrdě hlásí k současným českým skladatelům, jejich jména jsou možná známější v zahraničí než u nás (nejinak tomu bylo u dnes slavných jmen v dřívějších dobách). Dále Pražské jaro staví na jménech špičkových českých interpretů, kteří šíří dobré jméno republiky v zahraničí. Proto bude jedním z účastníků konference dirigent Jakub Hrůša, který je ambasadorem Roku české hudby na Pražském jaru.

Deset zážitků, které neminout na Pražském jaru

Nedostaly se na vás vstupenky na zahajovací koncert 12. května s Berlínskými filharmoniky pod vedením Kirilla Petrenka? Přijďte sledovat přímý přenos na velkoplošné projekci v parku na pražské Kampě. Na návštěvníky čeká již od odpoledne bohatý doprovodný program. Piknikové deky s sebou!

Přijďte se podívat na finálové večery soutěže Pražské jaro v oboru lesní roh (13. května) a housle (14. května) a zažijte adrenalin večera, který bez nadsázky může rozhodnout o kariéře mladého umělce.

Poslechněte si 16. května v Rudolfinu slavný Schumannův cyklus písní pro soprán a klavír Láska a život ženy v kombinaci s písněmi skandinávských autorů v jedinečně pojatém programu sopranistky Miah Persson, která je zvána do MET i Salcburku.

Na koncertě 17. května v Rudolfinu uslyšíte hudbu italských mistrů renesance a baroka v podání ikony historicky poučené interpretace, Phillipa Herrewegha s Collegiem Vocale Gent. Energičtí sólisté i komorní hráči Z.E.N. Tria, kteří podle svých slov rozhodně nejsou na podiu v zenu, zahrají 25. května v Rudolfinu koncert z děl Brahmse a Dvořáka.

Orchestre Philharmonique de Radio France pod vedením Mikko Francka provede 27. května v Rudolfinu vedle skladeb hudebního impresionisty Maurice Ravela světovou premiéru houslového koncertu Kryštofa Mařatky inspirovaného pravěkými jeskynními malbami v podání houslisty Amaury Coeytauxe.

Slyšet neslýchané můžete na koncertech, které se vymykají běžným posluchačským zážitkům, ať už je to provedení skladby 11 000 strun pro 50 klavírů od G. F. Haase 2. června ve Foru Karlín, sitespecific projekt Pianofonia Michala Rataje a Jana Trojana v Národním Technickém Muzeu pro klavír a jeho součástky, anebo se na celý víkend ponořte do toho nejaktuálnějšího z nové hudby na Prague Offspring 31. května a 1. června v DOXu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments