Prague Proms 2019: Mezzoforte

V rámci Mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms vystoupí prostorách klubu La Fabrika dne 4. července další festivalový žolík, skupina Mezzoforte. Tato islandská kapela, hrající unikátní jazz-funk fusion je velmi žádaná na všech významných jazzových festivalech po celém světě.
Mezzoforte (foto Ulla C. Binder)

Kapela Mezzoforte, založená v roce 1977, tehdy patnácti až sedmnáctiletými muzikantskými nadšenci na střední škole v Reykjavíku, záhy po natočení svého debutního alba získala miliony fanoušků, a jako snad první kapela islandského původu se prosadila v hudebním průmyslu mimo severské země. Po zaslouženém úspěchu svého hitu z r. 1983 „Garden Party“ v popové hitparádě Top 20 UK se skupina nakrátko přestěhovala do Anglie a užívala ohromující úspěch v celosvětovém měřítku. Do Prahy přijíždějí v základní sestavě, kde Bruno Müllera nahradil jeden ze zakladatelů skupiny Fridrik Karlsson. Mezzoforte si ve svých vystoupeních užívá radostný a dravý jazz funk, který svou melodičností, virtuózní interpretací a brilantní improvizací přitahuje mnoho oddaných příznivců a napodobovatelů. Zasvěcení tvrdí, že právě ve víceméně izolovaném ostrovním prostředí se umělci více věnují rozvoji vlastních dovedností, podporujících charakteristický emocionální styl než ti, kteří byli přinuceni podřídit se hektickému spěchu, tak příznačnému pro kontinent. Výsledkem jsou výjimečně melodická témata, zásadně ovlivňující jejich hudbu, na které již dnes vyrostla celá generace hudebníků. Jejich témata využila již řada rozhlasových a TV stanic od BBC až po předpověď počasí Ruské Pacifické flotily. Pro úplnost dodejme, že Mezzoforte vydala celkem 18 původních a 7 kompilovaných alb, desítky singlů a několik DVD.

Věříme, že přestože zatím vystupovala častěji ve Slovenské republice než v Čechách, stane se ozdobou festivalu a najde další vděčné posluchače i v Praze, a že zajímavé prostředí klubu La Fabrika bude jejímu stylu více než svědčit.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na