Praha hostí největší světový festival dechové hudby na světě

Na festivalu Sounds of Žofín v Praze, který se koná při příležitosti dvacátého ročníku konference Světové asociace symfonických dechových orchestrů a souborů (WASBE), v červenci vystoupí 1800 hudebníků. Festival přivítá dechové orchestry z celého světa, během čtyř dní nabídne 32 koncertů. Jubilejní ročník konference je věnován skladateli Karlu Husovi, nositeli Pulitzerovy ceny. Speciálním hostem festivalu je US Marine Band, hlavní ceremoniální orchestr amerických prezidentů, který 20. července zahraje v České republice poprvé.
"The President's Own" United States Marine Band – tubová sekce (zdroj United States Marine Band)
“The President’s Own” United States Marine Band – tubová sekce (zdroj United States Marine Band)

Festival zahájí 19. července večer ve Velkém sále paláce Žofín Ústřední hudba Armády České republiky. Ve stejný den se uskuteční odpolední koncertní vystoupení v Sala terreně Valdštejnské zahrady pod Pražským hradem, kde vystoupí Saratoga High School Symphony Orchestra. Českou republiku bude na festivalu vedle Ústřední hudby Armády České republiky reprezentovat například Národní dechový orchestr, Harmonie Šternberk, Lašský dechový orchestr Štramberk-Příbor nebo Dechový orchestr Haná Přerov.

Během festivalu se uskuteční také skladatelská soutěž WASBE, ve které budou soutěžit nové kompozice pro dechové orchestry. Na Žofíně 23. července vystoupí Dechový orchestr mladých WASBE, jehož členové budou vybráni z mladých uchazečů z celého světa. Po dobu festivalu budou pod odborným vedením dirigentů Tima Reynishe a Marka Prášila studovat program převážně z tuzemské hudby.

Ústřední hudba armády České republiky (zdroj Ústřední hudba armády České republiky)
Ústřední hudba armády České republiky (zdroj Ústřední hudba armády České republiky)

Různé pohledy na symfonickou dechovou tradici nabídne přednáškový program konference čítající více než tři desítky přednášek, který se uskuteční v Rytířském sále paláce Žofín. Součástí programu bude také výstava hudebních nástrojů místních i zahraničních výrobců a notových materiálů. Pražský rodák Karel Husa (1921–2016) je ve světě známý jako spolutvůrce symfonického dechového repertoáru. Jeho Hudba pro Prahu 1968 měla ve světě více než 17 000 repríz. Mezi další skladatele, jejichž díla na konferenci zazní, patří Julius Fučík a Václav Nelhýbel.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments