Praha zažije Štefana Margitu v jeho životní roli

Role poloboha ohně Logeho v opeře Richarda Wagnera Zlato Rýna je opernímu tenoristovi Štefanovi Margitovi (62) zřejmě souzená. Hrál a zpíval ji už v Lisabonu (2006), San Franciscu (2008, 2011, 2018), Mnichově (2012, 2013), Amsterdamu (2014), Houstonu (2014), Chicagu (2016) a v newyorské Metropolitní opeře (2012, 2013).
Štefan Margita – Zlato Rýna – San Francisco 2008 (zdroj archiv umělce)

Zahraniční kritici se vzácně shodují v tom, že Štefan Margita patří v současnosti k nejlepším představitelům této role na světě. A u příležitosti oslav 150 let od prvního uvedení Wagnerovy opery Zlato Rýna v Mnichově v roce 1869 se Štefan Margita v roli, která mu mimo jiné přinesla světové renomé, představí v koncertním provedení této opery konečně i v Praze.

Konkrétně v pražském Fóru Karlín 23. a 26. května 2019. Slovenský tenorista má za sebou letos už účinkování v Janáčkově opeře Z mrtvého domu ve francouzském Lyonu a poprvé si zahrál a zazpíval roli braniborského kurfiřta Friedricha Wilhelma v opeře Hanse Wernera Henzeho Princ z Homburgu ve stuttgartské Státní opeře.

Štefan Margita s jihokorejským basbarytonistou Samuelem Younem v roli Albericha, Zlato Rýna, Chicago 2016 (zdroj archiv umělce)

Říká se, že doma není nikdo prorokem, a proto jsem moc zvědav, jak přijme Wagnerovu operu Zlato Rýna tuzemské publikum. Polobůh Ohně Loge je velký intrikán a velký hybatel děje v první a nejkratší Wagnerově opeře z jeho operního cyklu a legendární ságy Prsten Nibelungův. Loge pomáhá germánským bohům v zápasu se silami zla o světovládný prsten. Je to náročná a přitom pro mne velmi vděčná role, ve které mám co hrát a zpívat. Už i kvůli tomu, že během 150 min. trvající opery prakticky neopustím jeviště. Ve světě jsem se v této opeře představil v nejrůznějších inscenacích. I v těch hodně moderních“, říká Margita. „Před jízdou autem upřednostňuji létání, dokonce nemám ani řidičák a v americkém Houstonu jsem se musel před pěti lety za několik dní naučit pro roli Logeho jezdit na elektrické dvojkolce segway. I když jsem to zvládnul, stejně jsem musel dávat neustále pozor, abych do někoho na jevišti nevrazil,“ dodává hvězdný tenorista.

Štefan Margita s německým tenoristou Gerhardem Siegelem ve Wagnerově opeře Zlato Rýna v newyorské Metropolitní opeře 2013 (zdroj archiv umělce)

Ve všech světových operních domech, kde Štefan Margita Logeho hrál a zpíval, ho viděla i jeho manželka Hana Zagorová, která s výjimkou jedné opery v Paříži viděla svého manžela na všech jeho zahraničních premiérách. „Štefan je jako Loge skutečně báječný a tahle role mu nesmírně sluší a může v ní naplno ukázat šíři svého pěveckého a hereckého talentu“, říká devítinásobná Zlatá slavice. Ta byla v roce 2013 přítomna i na premiéře Zlata Rýna v newyorské Metropolitní opeře, na kterou se na Štefana přišli podívat i jejich přátelé, manželé Martina a Miloš Formanovi.

Hana Zagorová a Štefan Margita, Stuttgart 2019 (zdroj archiv umělce)

A protože roli Wotana hrál a zpíval v New Yorku v současnosti nejslavnější světový basbarytonista, Velšan Bryn Terfel, který se přátelí s legendárním rockerem Stingem, potkal se náš pár v šatně v MET i se zakládajícím členem skupiny Police.

Koncertní provedení opery Zlato Rýna Richarda Wagnera bude v pražském Fóru Karlín nastudováno v německém originále s českými a anglickými titulky. Pražské publikum se v této opeře může vedle Margity těšit na prvotřídní zahraniční wagnerovské pěvce. Například na lotyšského basbarytonistu Egilse Silinse v roli nejvyššího boha Wotana, na německého basbarytonistu Thomase Gazheliho v roli krále skřetů Albericha, nizozemského tenoristu Arnolda Bezuyena a německého basistu Christiana Hübnera. A hvězdné bude i obsazení hlavních ženských postav v této opeře.

Štefan Margita – Zlato Rýna – Mnichov 2012 (zdroj archiv umělce)

Žárlivou Wotanovu manželku Fricku zazpívá slavná německá pěvkyně Ursula Hesse von Steinen a roli vševědoucí bohyně Erdy přijala německá altistka Renée Morloc, kterou známe z obsazení pražské inscenace Wagnerovy tetralogie z roku 2005. Vedle hostujících mezinárodních hvězd nebudou chybět vynikající čeští sólisté – Kateřina Kněžíková, Jana Horáková Levicová, Václava Krejčí Housková a Jiří Rajniš. Koncertní provedení celého Zlata Rýna zazní v podání Orchestru Státní opery pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Andrease Sebastiana Weisera.

 

 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na