Právě dnes přijíždí po třista letech Král Artuš

S neuvěřitelným, více než třísetletým odkladem se právě dnes uskuteční ve Znojmě česká premiéra opery jednoho z nejvýznamnějších anglických skladatelů Henryho Purcella (1658/1659-1695) King Arthur, or The British Worthy – tedy Král Artur aneb Britská čest. Toto provedení se má stát jedním z pilířů letošního již šestého ročníku Hudebního festivalu Znojmo.

Ano, je to tak, Král Artur, dílo odehrávající se v bájném raném středověku, s prologem, pěti akty a epilogem, které spatřilo světlo světa pravděpodobně počátkem roku 1691 v londýnském divadle Dorsen Garden, u nás dosud nikdy nebylo provedeno.

 

Autor libreta, básník a dramatik John Dryden (1631-1700) nazývá Krále Artura, či chcete-li Artuše „dramatickou operou“, což vystihuje praxi anglické opery 17.století, kdy se velká část díla skládá z mluveného textu a její hlavní protagonisté jsou proto herci. Purcellova hudba, na níž jsou velmi dobře patrny vlivy francouzských tanců, však v Králi Arturovi dosahuje nového, lyrického rozměru.

 

 

Král Artur tedy není operou v pravém slova smyslu, tu Purcell vlastně napsal jedinou – Dido and Aeneas. Ve více než čtyřech desítkách Purcellových jevištních děl však hudba dosahuje takového účinku, že se pro především některé z nich vžilo označení „semi-opera“, tedy spojení činohry a opery, dnes bychom mohli říci něco na způsob muzikálu.

Dva sokové, britonský král Artur a a saský král Oswald, soupeří o ruku sličné, leč slepé Emmeliny, dcery vévody z Cornwallu. Vše má rozhodnout bitva. Mezi vojsky se strhne zuřivý boj, oba rivalové využívají nadpřirozených sil a duchů. Oswald je nakonec poražen, Artur však odolává pokušení a daruje mu život. Emmelina, která mezitím díky kouzlům opět získala zrak, si vítěze bere za manžela. Kouzelník Merlin požehná alianci Britů a Sasů a z moře nechá vynořit britské ostrovy, aby jim král Artur mohl spravedlivě vládnout.

 

 

V naší době proslavila Krále Artura především skvostná inscenace německého režiséra Jürgena Flimma a slavného rakouského dirigenta Nikolause Harrnoncourta se souborem Concentus Musicus Wien, v salcburské festivalové Felsenreitschule před šesti lety. Právě z ní jsou naše ukázky. V této produkci doslova zazářila především americká sopranistka Barbara Bonney.

Pro dnešní českou premiéru tohoto velkého výpravného díla Henryho Purcella pořídil české libreto Vladimír Chytil, kdy překlad doslovný byl posléze transformován k částečnému blankversu, tedy nápodobě rytmické struktury Drydenova textu. Hudební části díla zůstávají v anglickém originále. V přípravné fázi znojemské inscenace byla oslovena více než stovka našich i zahraničních umělců, z nichž bylo nakonec vybráno deset herců a pět zpěváků. Sbor čítá dvacet členů, v orchestru usedne osmadvacet hráčů, Purcellova hudba přitom zazní v autentické interpretaci na dobové nástroje.


Dirigent Roman Válek zahájil korepetice se sólisty v květnu, společné zkoušky pod vedením režisérky Jany Janěkové se ve Znojmě rozeběhly od července. Inscenace byla nastudována jak pro provedení na otevřené scéně (nádvoří Jihomoravského muzea), tak i v interiéru (jízdárna Louckého kláštera). Po dnešní premiéře jsou ohlášeny ještě tři reprízy, a to hned v první tři dny příštího týdne.


Aktualizováno v sobotu 17.7. ve večerních hodinách:

Kvůli nepřízni počasí bylo sobotní představení nejprve přesunuto z nádvoří Jihomoravského muzea do jízdárny Louckého kláštera. Následně ale došlo k jejímu vyplavení, a proto byla premiéra přeložena na zítřek, tj. neděli 18.7.2010.

Henry Purcell:
King Arthur, or The British Worthy
(Král Artuš)
Překlad libreta Vladimír Chytil
Dirigent: Roman Válek
Režie: Jana Janěková
Scéna a kostýmy: Jaroslav Milfajt
Choreografie: Jana Litterová
Choreografie šermířských scén: Libor Olšan
Sbormistr: Tereza Válková
The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir
Koncertní mistr: Peter Zajíček
Cembalo: Monika Knoblochová
Česká premiéra 17.července 2010 ve Znojmě
(Hudební festival Znojmo 2010)

Král Artur – Filip Čapka
Merlin – Miloslav Mejzlík
Osmond – Radovan Král
Oswald – Michal Čapka
Conon – Ivan Palúch
Grimbald – Erik Pardus
Emelina – Petra Hřebíčková
Matylda – Kristýna Frejová
Phillidel – Michaela Horká
Aurelius – Tomáš Novotný
pěvecké role:
Tenor – Jaroslav Březina
Baryton – Roman Janál
Soprán 1 – Michaela Šrůmová
Soprán 2 – Lívia Obručnik Vénosová
Kontratenor – Jakub Burzynski

www.hudbaznojmo.cz/festival

 

Mohlo by vás zajímat


8
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
operomaniak

Věřím, že i tenhle festival si najde své místo na slunci, protože dramaturgie je dobrá, interpreti také. Konečně snad blýská na lepší časy letních festivalů i v česku. Je už z čeho vybírat.

Anonymous

Festival je tak trochu "odstrčený", ale těm, kteří mají rádi rarity se cesta do Znojma jistě vyplatí.

Jan

Rozhodně to stojí za vidění. Jako všechny Purcellovy věci. Jedu příští týden. A vínko ve Znojmě je taky dobré :-)

Anonymous

Byla jsem na několika věcech letos a atmosféra je skvělá! Moc doporučuji. Ještě je týden festivalu před námi a já doufám, že se dostanu ještě na operu. Viděla jsem ukázku a vypadá to nádherně! Je to výzva…

Wix

Festival je sice pro většinu trochu z ruky, ale město Znojmo mu dodává výbornou atmosféru. Koncerty probíhají na různých krásných místech tohoto města a se sklenkou vína jde vnímání vážné hudby úžasně ;-). Líbí se mi, že pořadatelé to dělají opravdu poctivě a pouští se i do vlastního nastudování oper – loni Il Modno della Luna, letos King Arthur.

Khail

Zjistil jsem, že fesťák má docela dlouhou tradici. Chtělo by to víc propagovat… Takové věci jako Purcell se doma jen tak nevidí.

Vladimír

Zdravím. Krále Artuše jsem ve Znojmě navšítvil a byl jsem nadšený. Všimnul jsem si, že představení nátáčeli, ale nemůžu nikde najít informaci, jestli nahrávku hodlají vydat (psal jsem pořadatelům, ale nedostal jsem odpověď). Nevíte nekdo něco víc? Dík.

Petra

Pane Vladimíre, pokud máte zájem o vydané DVD znojemského zpracování Krále Artuše, napište pořadatelům na mail [email protected]. Nahrávka je vydaná, avšak pouze pro marketingové účely, tedy nikde se neprodává.