Pražská komorní filharmonie mění svůj název i logo

Zcela zásadní proměnu dnes ohlásilo vedení Pražské komorní filharmonie. Nově bude orchestr používat označení PKF – Prague Philharmonia. Spojil tak původně neoficiální zkratku PKF a název, který používá v zahraničí. Nové označení má zároveň nový vizuální styl. Vedení orchestru přistoupilo ke změně názvu společnosti prý s ohledem na složitou situaci užívání české a anglické verze původního jména v Česku a v zahraničí a na rozdílnost v jejich doslovném významu.„Důvodů změn bylo několik. V minulých letech jsme se potýkali s tím, že se značka tak zavedená úplně nezdála. Když jsme se vyjádřili v širší laické veřejnosti, tak pojem Pražská komorní filharmonie málokdo znal,“ vysvětlil dnes změnu ředitel orchestru Radim Otépka. Názvosloví podle něj nemělo dostatečně silné identifikační znaky v porovnání s ostatními zahraničními orchestry.

Management orchestru uvádí, že do změny loga zatím investoval 50 tisíc korun, na proměně se řada partnerů prý podílí barterem. PKF je obecně prospěšnou společností, loni hospodařila se 47 miliony korun.

Nový korporátní design vychází z prvků notového zápisu a podle tvůrců „navozuje dojem, jako by hudba plynula v nekonečném proudu“. Tvoří jej moderní nekonvenční černobílá barva, která má korespondovat se stylem orchestru. Součástí nové image je i nový logotyp, který využívá stejnou výtvarnou zkratku. Autorkou nového vizuálního stylu PKF – Prague Philharmonia je mladá absolventka UMPRUM Lucie Valerová. Proměnu hodlá management orchestru využívat i na všech tiskovinách, včetně plakátů.Management orchestru dnes také zveřejnil program celé nadcházející sezony. PKF – Prague Philharmonia zahájí sezonu 2. října koncertem orchestrálního cyklu s šéfdirigentem Jakubem Hrůšou a norským barytonistou Audunem Iversenem.

Koncertní sezona představí několik vyhledávaných hudebních osobností, například saxofonistu Philippa Portejoiea, flétnistku Magali Mosnier a také trojici pěveckých vycházejících hvězd Mary Bevan, Sama Furnesse a Vuyani Mlindiho. Filharmoniky budou dirigovat například Leo Hussain, Kirill Karabits, Enrique Mazzola i Ilyich Rivas.

Orchestrální cyklus nabídne celkem osm koncertů v Dvořákově síni Rudolfina. Věnovat se bude i soudobé hudbě, ve světové premiéře provede klavírní koncert makedonského skladatele Damira Imeriho v podání jeho krajana klavíristy Simona Trpčeského. Pokračovat v nové sezoně bude i cyklus soudobé hudby Krása dneška, a to šesti komponovanými večery v Experimentálním prostoru Roxy – NoD.

PKF – Prague Philharmonia již tradičně doprovází světové hudební hvězdy při večerech jiných pořadatelů. V příští sezoně se tak objeví s Barbarou Hannigan a Waynem Shorterem na festivalu Struny podzimu, mezi protagonisty dalších koncertů jsou Kiri Te Kanawa, Roberto Alagna, Thomas Hampson, Luc Pisaroni či Pretty Yende. V plánu jsou i zahraniční zájezdy – mimo jiné do Německa, Itálie, Španělska a Číny.Vedení orchestru se po vzoru jiných kulturních institucí rozhodlo oslovit i mecenáše, proto bude pořádat donátorské večery. Chce tak získat víc peněz pro orchestr, finanční situace podle předsedy správní rady Martina Klimpla prý není jednoduchá. Prvním umělcem, který přijede mecenášům zahrát, bude černohorský kytarista vystupující pod uměleckým jménem Miloš.

Od roku 1994, kdy Pražskou komorní filharmonii založil dirigent Jiří Bělohlávek, počet členů orchestru vzrostl a kromě komorních děl provádí skladby, jež vyžadují obsazení čtyřiceti až padesáti hráčů. I přesto, že ansámbl chce podle současného ředitele Radima Otépky zůstat komorní ve smyslu detailně propracované interpretace skladeb, jeho obsazení se blíží většímu orchestru. 

Foto PKF 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat