Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěž
  • Slovenský tanec
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Encyklopedie
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Pražská konzervatoř vlastní nový kladívkový klavír
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Slovenský tanec
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Chystá seHudbaPR ZprávyStará HudbaZ domova

Pražská konzervatoř vlastní nový kladívkový klavír

Pražská konzervatoř rozšířila svůj park klávesových nástrojů o nový kladívkový klavír z dílny Roberta Browna.

PRLukáš Vendl
Publikováno 24/03/2023
sdílejte:
3 minut čtení
Nový kladívkový klavír na Pražské konzervatoři z dílny Roberta Browna (zdroj Pražská konzervatoř)
Nový kladívkový klavír na Pražské konzervatoři z dílny Roberta Browna (zdroj Pražská konzervatoř)

Interpretace barokní hudby na originály či repliky dobových nástrojů již dávno není v naší zemi žádnou okrajovou experimentální novinkou. Pozdější hudbu ale v koncertních, natož studijních programech najdeme podstatně méně často, přestože v kolébkách „historicky poučené interpretace“ jakými je Holandsko, Francie nebo Anglie zahrnuje již po několik desetiletí specializace na „starou“ hudbu i repertoár klasicistní a romantický. Zejména uplatnění klavíru, bezpochyby dominantního nástroje repertoáru konce 18. a první poloviny 19. století, naráží na finančně náročné vybavení samotných interpretů či hudebních institucí.

Po brněnské JAMU a pražské HAMU rozšířila v posledních dvou letech i Pražská konzervatoř svůj úctyhodný park vynikajících klávesových nástrojů o kladívkový klavír. V celorepublikovém kontextu se bez nadsázky jedná o nástroj naprosto výjimečných kvalit. Vznikl v Oberndorfu u Salzburgu v dílně pana Roberta Browna, který své nové nástroje staví na základě svých bohatých restaurátorských zkušeností. Předlohou mu byl jeden z prvních modelů vídeňského šestioktávového klavíru ze začátku druhého desetiletí 19. století od stavitele Jakoba Bertscheho, aktivního ve Vídni v letech 1801–1834.

Během času protiepidemických opatření byl nový nástroj představen již formou online koncertu pořádaného Pražskou konzervatoří k 210. výročí školy a v červnu 2022 proběhl následně i první veřejný koncert s účastí publika, na kterém Veronika Jaklová ze třídy prof. Milana Langera za doprovodu studentského orchestru provedla s velkým ohlasem 3. Beethovenův koncert.

Další významné setkání proběhlo nedávno – na začátku letošního února se v sále Pálffyho paláce na Malé Straně konal masterclass přední české hammerklavíristky Petry Matějové, která kromě své koncertní činnosti vyučuje od roku 2018 obor historický klavír na Hudební Akademii v polském Krakově. Praktickému setkání kolem nového nástroje předcházela její přednáška mapující historii a vývoj klavíru do roku 1850, která se konala v koncertním sále hlavní budovy Na Rejdišti v prosinci minulého roku. Únorového masterclassu se aktivně zúčastnilo osm konzervatoristů z oborů klavír a cembalo. Vyzkoušeli si, jak odlišný může být přístup k dílům notoricky známým i pozapomenutým, máme-li k dispozici stejný typ klavíru, jaký měl jejich autor. Součástí programu byla i zanícená diskuse s panem Robertem Brownem, který přijel osobně svůj nástroj připravit po technické stránce.

TémataPetra MatějováPražská konzervatořRobert BrownSEZ
Sdílet článek
Facebook zkopíruj odkaz
sdílejte:
Předchozí článek Baby balet Praha: Vítej na světě II (zdroj Taneční centrum Praha) Vítej na světě II. Baby Balet Praha tančí na písně Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka
Další článek Velikonoční festival duchovní hudby: Tenebrae (zdroj Filharmonie Brno) Na Velikonočním festivalu duchovní hudby zazní dvě díla ve světové premiéře
5 2 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
Spravovat své soukromí

Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.

Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.

Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Statistiky

Marketing

Funkce
Vždy aktivní

Vždy aktivní
  • Spravovat možnosti
  • Správa služeb
  • Správa {vendor_count} prodejců
  • Přečtěte si více o těchto účelech
Spravovat možnosti
  • {title}
  • {title}
  • {title}
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up