Pražská muzikologie zve k přijímacím zkouškám

Zájemci o podrobnější studium hudby mají příležitost se přihlásit ke studiu muzikologie na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zároveň 4. února 2022 začíná přípravný kurz Seznámení s hudební vědou, který může pomoci v přípravě k přijímacím zkouškám.

Ilustrační foto (zdroj Ústav hudební vědy FFUK)
Ilustrační foto (zdroj Ústav hudební vědy FFUK)

„Studium hudební vědy rozšíří zájemcům obzory nejen v oblasti hudební kultury, ale získají také řadu dovedností, které můžou v životě uplatnit prakticky kdekoli,“ dodává PhDr. Lenka Hlávková, Ph.D., ředitelka Ústavu hudební vědy FFUK. „Schopnost kritického myšlení a vedení diskuse, dobrá jazyková vybavenost, zkušenosti se studiem a životem v zahraničí nebo samostatné řešení problémů, to vše si mohou naši absolventi odnést, aby se poté úspěšně podíleli na vytváření kvalitního zázemí profesionálního hudebního života.“

Na Ústavu hudební vědy v Praze lze v současné době studovat v prezenční formě bakalářský, navazující magisterský a také doktorský studijní program. V bakalářském studiu je hlavním cílem poznat a prakticky si osvojit co největší spektrum vědeckých metod – od hudebně-teoretické analýzy nebo kritiky hudebního zápisu přes práci s historickými hudebními prameny a bádání v archivech až po terénní výzkum a zúčastněné pozorování nebo vedení výzkumných rozhovorů. Studenti mají také možnost účasti na programu Erasmus.

„Současná zvuková a hudební kultura je nesmírně komplexní, zejména v důsledku bezprecedentní mobility a setkávání lidí z různých sociálních prostředí doslova z celého světa, což ještě umocňuje rozvoj médií a internetu,“ vysvětluje Mgr. Vít Zdrálek, Ph.D., který na pražské muzikologii vede mimo jiné Seminář kulturní analýzy hudby. „Hudební věda pomáhá té změti zvuků v našich uších porozumět – jak a proč je hudba utvářena i co sama sociálně a kulturně ‚dělá‘.“

Více informací o organizaci studia, přípravném kurzu a termínech přijímacího řízení je možné nalézt na stránkách Ústavu hudební vědy. Zájemci si mohou také přijít půjčit knihy a nahrávky z oborové knihovny (není nutné být studentem, stačí mít průkaz externího uživatele služeb UK).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments