Pražské jaro 2014 se těší velkému zájmu

Zahájení předprodeje prodeje vstupenek šedesátého devátého ročníku festivalu klasické hudby Pražské jaro provázel minulý týden velký zájem příznivců klasické hudby. Lístky na některé koncerty zcela zmizely po několika desítkách minut. Do kategorie prodejních trháků již tradičně patří zahajovací koncert 12. května, který bude mít tentokrát místo obvyklé jedné hned dvě reprízy. Přesto jsou všechna uvedení Mé vlasti s Českou filharmonií a dirigentem Jiřím Bělohlávkem v pražském Obecním domě již vyprodána, informoval mluvčí festivalu Pavel Trojan.„Pouze několik posledních vstupenek zbývá na závěrečný koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru v čele s Paavo Järvim a houslistkou Hilary Hahn. Enormní zájem je také o koncert se snovou sestavou Vídeňských filharmoniků s dirigentem Christophem Eschenbachem a klavíristou Lang Langem,” uvedl Trojan.

Velký zájem pořadatelé zaznamenali dále u vystoupení klavíristy Daniila Trifonova a recitálu basbarytonisty Adama Plachetky za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry. Velkým lákadlem je podle výsledků předprodeje koncert Gidona Kremera, který se svou Kremeratou Balticou představí program se suitou z Bizetovy Carmen či Serenády podle Platonova Symposia Leonarda Bernsteina.

Zvýšený posluchačský zájmem provází i koncertní prolog, který 24. března ve Smetanově síni Obecního domu obstará vystoupení Sanfranciského symfonického orchestru s šéfdirigentem Michaelem Tilsonem Thomasem. Při jeho čtvrté návštěvě od debutu na Pražském jaru v roce 2003 s orchestrem vystoupí rezidenční umělkyně Pražského jara 2014 houslistka Julia Fischer. V jejím podání zazní Prokofjevův Houslový koncert č. 1 a posluchačsky oblíbená Berliozova Fantastická symfonie.

Ceny vstupenek jsou srovnatelné s minulým ročníkem, pohybují se od několika stovek korun po pět tisíc devět set korun za nejlepší místa na Vídeňské filharmoniky. Rozpočet festivalu se již několik let pohybuje mezi sedmdesáti pěti až osmdesáti miliony korun.

Na minulém šedesátém osmém ročníku Pražského jara lidé utratili za lístky dvacet dva a půl milionu korun a festival se vyprodal z devadesáti tří procent. Tak vysokou prodejnost podle organizátorů festivalu ještě nikdy nezaznamenali.

Foto archiv 

Napsat komentář