Jeruzalém: další incident kvůli Wagnerovi

Úterní konferenci o skladateli Richardu Wagnerovi v Jeruzalémě přerušil muž, který za zpěvu izraelské hymny vběhl na pódium a pořadatelům nadával za propagaci hudby antisemity Wagnera. Celý svět si letos připomínal četnými koncerty Wagnerovo 200. výročí narození a 130. výročí úmrtí. K milovníkům Wagnerovy hudby patřil i nacistický vůdce Adolf Hitler. V Izraeli se tato hudba nehraje, pouze před 12 lety tam argentinsko-izraelský dirigent Daniel Barenboim provedl s berlínským orchestrem předehru k opeře Tristan a Isolda. Wagner se netajil svým antisemitismem a jeho příbuzní měli blízko k nacistické ideologii, která nakonec vedla k holokaustu a vyvraždění milionů Židů.

Konferenci v Jeruzalémě uspořádal francouzský dirigent Frédéric Chaslin. Wagner se nehrál, mělo se pouze debatovat o jeho tvorbě. Když Chaslin akci zahajoval, vběhl na podium za zpěvu izraelské státní hymny muž, který začal na přítomné křičet Dachau, Osvětim, kápové. Hrozil všem, kdo se pokusí ho odvést.

Muž zasypal nadávkami šéfa jeruzalémského symfonického orchestru Jaira Sterna, který se ho pokusil uklidnit. „Poskvrnil jste památku svého otce, který byl zavražděn, mám právo tady mluvit,“ řekl údajně výtržník Sternovi. Z hlediště se ozvalo pískání, lidé se odvolávali na svobodu projevu a rozhořčeného muže nakonec vyvedli policisté. Sám řekl, že je majitelem jeruzalémského obchodu s hudebninami a jmenuje se Ram Carmi. Policisté mu pohrozili, že jestli se vrátí, bude zatčen. Konference pak pokračovala.Hudební svět v Izraeli se pokoušel tabu kolem Wagnera prolomit. Loni připravila například univerzita v Tel Avivu koncert z Wagnerových děl, avšak zvedl se proti tomu odpor lidí, kteří přežili holokaust. Koncert se nakonec nekonal. V roce 2011 hrál izraelský komorní orchestr v bavorském Bayreuthu i Wagnerovu hudbu. Bylo to vůbec první uvedení Wagnerovy kompozice izraelským orchestrem na německé půdě a Izraelci sklidili ovace. Doma je ale tak jednoznačné přijetí nečekalo.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář