Pražské jaro dnes uvede skladby Antonína Rejchy

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro dnes pokračuje koncerty v programu Víkend komorní hudby. Od 17:00 hodin se v Anežském klášteře koná koncert Rejcha ve Francii. Večer vystoupí v Obecním domě lotyšská varhanice a klavíristka Iveta Apkalna.
Iveta Apkalna (zdroj Iveta Apkalna, foto Aiga Redmane)
Iveta Apkalna (zdroj Iveta Apkalna, foto Aiga Redmane)

Díla Antonína Rejchy Kvartet č. 6 pro flétnu, housle, violu a violoncello a 18 variací a Fantazie na Mozartovo téma pro flétnu, housle a violoncello doplní Sextet pro flétnu, dvoje housle, violu, violoncello a kontrabas skladatelova žáka Eugèna Walckierse. Zazní v provedení francouzského flétnisty a dirigenta Alexise Kossenka a pěti dalších francouzských hudebníků na dobové nástroje.

Pražský rodák Rejcha pobýval ve Vídni, v Hamburku a v Bonnu, kde se seznámil s Ludwigem van Beethovenem, nakonec se usadil v Paříži. Ve francouzské metropoli se stal respektovaným skladatelem a ceněným pedagogem. Jeho třídou prošli Hector Berlioz, César Franck nebo Charles Gounod.

Koncert lotyšské varhanice a klavíristky přinese populární díla varhanní literatury – Toccatu a fugu d moll Johanna Sebastiana Bacha, Gotickou suitu Léona Boëllmanna, hudbu Johanesse Brahmse, Franze Liszta, soudobého lotyšského autora Pēterise Vaskse a ukázku z díla Faust českého klasika varhanní hudby Petra Ebena.

Apkalna v Obecním domě rozezní píšťaly nástroje, který v době svého vzniku v roce 1912 patřil mezi největší a nejmodernější v tehdejším Rakousku-Uhersku. Jejich hrací stůl byl od počátku připojen elektrickými kabely a díky tomu je pojízdný. To umožní, aby za něj hudebnice usedla přímo na pódiu Smetanovy síně, a festivalové publikum tak bude moci její umění sledovat z podobné perspektivy jako na klavírním recitálu.

Mezi absolutní světovou špičku se lotyšská hudebnice řadí už od roku 2007, kdy debutovala s Berlínskými filharmoniky pod taktovkou Claudia Abbada.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments