Pražské jaro: Fischer se představila jako klavíristka

Houslistka Julia Fischer se včera v zaplněném Rudolfinu již potřetí představila na letošním šedesátém devátém ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, tentokrát v nezvyklé roli klavíristky v Dvořákově Klavírním kvintetu A dur. Předtím v první polovině včerejšího programu jako první houslistka Julia Fischer Quartetu se svými hudebními kolegy provedla Smyčcový kvartet c moll Ludwiga van Beethovena a pátý Smyčcový kvartet Bohuslava Martinů. Její virtuózní hru na oba nástroje obecenstvo ocenilo dlouhotrvajícím potleskem.

Julia Fischer Quartet s rezidenční umělkyní Pražského jara 2014 zahájil koncert čtvrtým Beethovenovým Kvartetem, který je navzdory svému číslování posledním z jeho šesti kvartetů zkomponovaných v letech 1798 až 1800 a navíc je jediný v mollové tónině. Čtvrtý kvartet c moll, v němž je dominantní role svěřena prvním houslím, je považován ze všech Beethovenových za nejosobitější.

Následoval Smyčcový kvartet č. 5, který Martinů věnoval své žačce a milence Vítězslavě Kaprálové. Autor tento kvartet považoval za tak privátní záležitost, že se dlouho nemohl odhodlat k jeho zveřejnění. Premiéru v podání Novákova kvarteta mělo dílo až v roce 1958, dvacet let po svém vzniku.

Ve druhé polovině včerejšího programu Fischer, která oproti pondělnímu koncertu vyměnila červené šaty za fialové, na místě houslisty nahradil Andreas Janke. Fischer usedla za klavír. Nadšeným posluchačům nabídla Klavírní kvintet A dur, který Antonín Dvořák začal psát v srpnu 1887 na Vysoké a premiéroval o rok později.Myšlenku založit vlastní smyčcové kvarteto dcera slovenské klavíristky Very Fischer uskutečnila v roce 2010. V následující sezoně 2011/2012 měl soubor pod názvem Julia Fischer Quartet koncertní debut v Německu a vzbudil senzaci. V Česku včera vystoupil poprvé. Členy mezinárodního složení Julia Fischer Quartetu jsou britský houslista Alexander Sitkovetsky pocházející ze slavné ruské hudební rodiny Sitkovetských, německý violista Nils Mönkemeyer a švýcarský violoncellista Benjamin Nyffenegger.

Ve druhém včerejším koncertu z programu Pražského jara se v Obecním domě představil Polský národní rozhlasový symfonický orchestru z Katovic.

Foto Pražské jaro – Zdeněk Chrapek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky