Pražské jaro: Ještě máte šanci

Právě dnes začíná festival Pražské jaro. I když jsou lístky v prodeji již půl roku, na některé koncerty je stále ještě seženete. A rozhodně to nejsou žádné “béčkové programy.”


Na Mou vlast jsou lístky vyprodány léta dopředu, ať hraje kdokoli – letos tu čest zahajovat festival dostala Pražská komorní filharmonie s mladým dirigentem Jakubem Hrůšou (12. a 13. 5.). Ale jazzový koncert americké zpěvačky Dianne Reeves a jejích přátel v Kongresovém centru hned 13. 5. je dosud dostupný. Čtyřnásobná držitelka Grammy a osobnost vydavatelství Blue Note v Praze zazpívá své melodické balady.

Národní divadlo uvede ve spolupráci s PKF a dirigentem Romanem Válkem 16.5. Kytici Bohuslava Martinů v zajímavém aranžmá s Hradišťanem, videoprojekcí, Pražským filharmonickým sborem, Kühnovým dětským sborem a sólisty.

Legendární rumunský pianista Radu Lupu zahraje se SOČRem 18.5. Schumannův Klavírní koncert a moll, op. 54 a navíc zazní na tomto večeru oblíbená symfonická báseň Richarda Strausse Tak pravil Zarathustra. Bohužel vyprodáno je na operní recitál mezzosopranistky Olgy Borodiny (19.5.), ale plnohodnotnou náhradou za to může být dosud stále dostupný koncert vynikajícího Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu s německým barytonistou Matthiasem Goernem a Mahlerovými překrásnými Písněmi o mrtvých dětech. Na Mahlerovo dílo a mozartovské role se Goerne specializuje. Zážitek umocní i Schubertova Symfonie C dur “Velká”, která zazní v druhé půli večera (23.5.).


Nerada bych vynechala jeden velký comeback – v řadě nočních koncertů Nocturno II vystoupí 23.5. od 21.30 v Rudolfinu kytarista Pavel Steidl, jeden z našich největších talentů, který bohužel v 80. letech emigroval do Holandska. Nocturna v Rudolfinu mají uvolněnou neformální atmosféru a tak bude jistě příjemné strávit večer s ním a s kytarovými klasiky Sorem, Paganinim, Tedescem ad.

Vynikající francouzský hobojista Maurice Bourge bude 24.5. hostem Pražského komorního orchestru s Ondřejem Kukalem. V Rudolfinu provedou Martinů Koncert pro hoboj a malý orchestr a také uslyšíme oblíbenou Haydnovu Symfonii G dur “S úderem kotlů”. Vyznavači soudobé hudby si jistě nenechají ujít příjezd největšího žijícího guru Nové hudby, francouzského skladatele a dirigenta Pierra Bouleze. S proslulým souborem Ensemble Intercontemporain tento legendární pětaosmdesátiletý umělec, poslední žijící osobnost evropské poválečné moderny, bude řídit skladby Varése, Donatoniho, Ligetiho a své (30.5.).

Další legendou letošního Pražského jara je klavírista, skladatel a dirigent André Prévin. Po útěku jeho rodiny z Německa před nacismem spolupracoval mladičký talentovaný klavírista Prévin se Sinatrou, psal hudbu pro filmový koncern MGM, souběžně s tím ale rozvíjel i kariéru koncertního virtuósa a dirigenta. Letos jej můžeme v Praze poznat po všech uměleckých stránkách: 28. 5. v Rudolfinu provede osobně jako klavírista s komorními hráči mj. světovou premiéru své Sonáty pro klarinet a klavír, 3.6. bude v Obecním domě dirigovat pro změnu své Diversions a také Dvořákovu Novosvětskou s Českou filharmonií.

Pro návštěvníky festivalu je i letos připraven prodej “last minute” vstupenek prostřednivctvím e-mailu [email protected], nebo registrováním se na stránce Festival Pražské jaro (www.facebook.com/PrazskeJaro) na Facebooku, kde budou informace o uvolněných rezervacích nebo i zajímavosti ze zákulisí festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments