Pražské jaro nabídne soutěž a reprízu zahajovacího koncertu

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, jehož jubilejní sedmdesátý ročník byl zahájen v úterý, dnes nabídne reprízu zahajovacího koncertu a hudební soutěž v oboru flétna. Na koncertu ve Smetanově síni Obecního domu opět zazní cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Zahraje Symfonický orchestr Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku. Dirigovat bude Thomas Hengelbrock.

Mezinárodní hudební soutěž bude mít dnes ve Dvořákově síni pražského Rudolfina na programu finále v oboru flétna, do kterého se přihlásilo padesát jedna flétnistů. Za doprovodu Filharmonie Hradec Králové pod vedením Jana Talicha účastníci provedou Baladu pro flétnu, klavír a smyčce od Franka Martina a skladbu dle svého výběru.

Finále v oboru klarinet, do kterého se přihlásilo šedesát tři mladých muzikantů, se uskuteční ve čtvrtek. Soutěž se završí 15. května předáváním cen v Brožíkově síni Staroměstské radnice.Tříkolová soutěž byla zahájena 7. května. Ve druhém kole na účastníky čekala povinná skladba napsaná na objednávku Pražského jara: pro flétnu Transflautato od Sylvie Bodorové a pro klarinetisty ClarinoPré od Aleše Pavlorka. V obou případech se jedná o skladby s klavírem. Předsedou poroty pro obor flétna je Dán András Adorján, pro klarinet Jiří Hlaváč.

Vítězem loňského ročníku v oboru hoboj se stal Johaness Grosso z Francie, který se představí na letošním festivalu Pražské jaro. V oboru fagot přiřkla porota vítězství Janu Hudečkovi z pražské Akademie múzických umění.

Letošní sedmdesátý ročník festivalu Pražské jaro, jehož je soutěž součástí, zahájil 12. května 2015 provedením Smetanovy Mé vlasti Symfonický orchestr Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku. Závěr festivalu je 2. a 3. června svěřen Královskému liverpoolskému filharmonickému orchestru s šéfdirigentem Vasilijem Petrenkem. Festival nabídne více než čtyřicítku koncertů.

Foto PJ / Zdeněk Chrapek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky