Pražské jaro: Premiéra klavírní symfonie Pianofonia v Národním technickém muzeu

V Národním technickém muzeu v Praze včera zazněla ve světové premiéře klavírní symfonie Pianofonia, autoři při ní rozezněli jednotlivé součástky klavíru i dva kompletní nástroje. Pianofonii vytvořili skladatel Michal Rataj a hudební režisér Jan Trojan ve spolupráci s českým výrobcem klavírů Petrof na objednávku festivalu Pražské jaro.
Pražské jaro: Ivo Kahánek, Jan Trojan, Michal Nejtek, Michal Rataj, Štěpán Hon, 20. května 2024, Národní technické muzeum, Praha (zdroj Pražské jaro, foto Ivan Malý)
Pražské jaro: Ivo Kahánek, Jan Trojan, Michal Nejtek, Michal Rataj, Štěpán Hon, 20. května 2024, Národní technické muzeum, Praha (zdroj Pražské jaro, foto Ivan Malý)

Ve zhruba 45 minut dlouhém vystoupení autoři využili prostoru velkého sálu muzea věnovaného dopravním prostředkům pro zvukové experimenty. Mezi vystavenými automobily, letadly a lokomotivami vystoupil kromě obou autorů kompozice také Ivo Kahánek. Český klavírista v minulosti spolupracoval s Berlínskými filharmoniky a dirigentem Simonem Rattlem. Pianofonie není jeho první spoluprací s Ratajem, v roce 2022 se na Pražském jaru představil na jeho klavírním koncertu Movis, kde vystoupil spolu s Českou filharmonií.

Doplnil je skladatel a klavírista Michal Nejtek, Štěpán Hon pak divákům představil možnosti prostoru muzea i součástí klavíru jako nevyčerpatelného bicího nástroje.

“Na jedné straně v sobě koncept ladného nábytkového designu ukrývá tajemství struny jakožto elementárního hybatele zvuku. Na druhé straně odkrýváme spíše dějiny rytmického pudu, který je vlastní snad všem kulturám na Zemi,” uvedl k premiéře Rataj. Znějící struna a pulzující rytmus lze podle něj vnímat jako základní hudební elementy, bez nichž by hudba nemohla existovat. “Design klavíru jim dává formu,” dodal.

Pražské jaro: Ivo Kahánek, Národní technické muzeum, 20. května 2024 (zdroj Pražské jaro, foto Ivan Malý)
Pražské jaro: Ivo Kahánek, Národní technické muzeum, 20. května 2024 (zdroj Pražské jaro, foto Ivan Malý)

Pro Trojana a Rataje je Pianofonie druhým společným projektem v prostoru Národního technického muzea, v roce 2017 se tam na Pražské jaru setkali při premiéře Trojanovy prostorové kompozice Cirkulace.

Pianofonia měla druhou premiéru včera od 21:00. V Národním technickém muzeu je zároveň od 10. dubna možné zhlédnout výstavu “Petrof 160. Klavír jako technické dílo”. Zaměřuje se na historii i současnost českého výrobce akustických pianin a klavírů a přibližuje proces a technické pozadí vzniku nástrojů. Expozici vytvořenou při příležitosti 160. výročí od založení firmy Petrof je možné navštívit do konce ledna 2025.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments