Pražské jaro zahájí Bamberští symfonikové, těleso s českými kořeny

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, jehož 74. ročník se uskuteční mezi 12. květnem a 4. červnem 2019, zahájí v Obecním domě Bamberští symfonikové, německý orchestr s českými kořeny. Smetanovu Mou vlast zahraje těleso vzniklé v roce 1946 z odsunutých hráčů Pražské německé filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Jedním z největších lákadel festivalu bude 17. května vystoupení Orchestru Národní akademie Svaté Cecílie.
Jakub Hrůša (foto © Andreas Herzau / Bamberger Symphoniker)

Je úžasné, že tradice tohoto orchestru, který se tehdy podílel tak velkolepou měrou na slávě pražského kulturního života, se podařilo zachovat a přetavit do nového tělesa v Bamberku, patřícího dnes mezi nejlepší orchestry střední Evropy,” sdělil dirigent Jakub Hrůša. “Jeho hostování na zahájení Pražského jara je pro mě tedy nejen hudebně, ale vlastně i z hlediska historie velmi krásnou symbolickou návštěvou původního domova – a pod mým vedením svým způsobem dvojnásob zajímavým. Společně s ‘mými’ muzikanty dnes již po nahrávání a několikanásobném uvádění cyklu v Bamberku i jinde považujeme Smetanovu hudbu za vlastní a zcela autenticky dýcháme její hudební vzduch – ostatně podobně samozřejmý byl Smetanův vztah ke staleté německé hudební kultuře,” dodal.

O+

Na Pražském jaru tradičně zahrají slavné zahraniční orchestry. Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie 17. května vystoupí se svým šéfdirigentem sirem Antoniem Pappanem. S newyorským Orpheus Chamber Orchestra se na Pražské jaro vrátí klavírista Jan Lisiecki. Jejich koncert se odehraje 21. května v Rudolfinu. Španělský temperament v orchestrální hudbě nabídne 30. května Orquestra de Cadaqués s dirigentem Jaime Martínem a hvězdnou houslistkou Leticií Morenovou. S francouzskou hudbou seznámí slavní Les Arts Florissants, kteří uvedou Pařížské symfonie Josepha Haydna a autorův slavný violoncellový koncert. Na přání Pražského jara dále zařadí symfonii Leopolda Mozarta, čímž bude připomenuto třísté výročí skladatelova narození.

Soudobou hudbu předvede 27. května Ensemble Intercontemporain, na jehož koncertu v sále sál DOX+ bude na evropském kontinentu poprvé uvedeno nové dílo Miroslava Srnky a v české premiéře Mantovaniho Cadenza č. 1. Debutem festivalovým i českým bude hostování Toulouský národní orchestr s šéfdirigentem Tuganem Sochijevem, který je také hudebním ředitelem Velkého divadla v Moskvě. Soubor se představí na závěr festivalu se známými sólisty. Na koncertu 3. června flétnista Emmanuel Pahud zahraje koncert Jacquese Ibereta, v rámci druhého večera houslista Renaud Capuçon zahraje v Dvořákově houslovém koncertu.

O+
O+

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat