Pořadatelé čekají vysokou účast na soutěži Pražského jara

Pořadatelé čekají vysokou účast na mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro 2019, která se bude konat v oborech hoboj a flétna od 7. do 15. května v Praze. Uzávěrka přihlášek je 1. prosince 2018. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 106 violoncellistů z 28 států. V oboru lesní roh se hlásilo 94 mladých talentů z 26 zemí.
Mezinárodní hudební soutěž Pražského jara 2016 (zdroj FB)

Pražské jaro pro nadcházející soutěž objednalo novou skladbu pro každý obor. Martin Hybler napsal Sound-Telescope pro sólový hoboj a Jaroslav Pelikán Introduzione e tema con variazioni pro flétnu s doprovodem klavíru. Tyto skladby budou soutěžícím přijatým do soutěže zaslány tři měsíce před konáním soutěže a ve světové premiéře zazní během druhých kol 11. května v oboru hoboj a 12. května 2019 v oboru flétna.

Během nadcházejícího ročníku soutěže se také uskuteční dva mistrovské kurzy, a to 11. května s flétnistou Andrásem Adorjánem a 13. května s hobojistou Jeffrey Rathbunem. Kurzy se uskuteční v prostorách pražské HAMU.

Vítězem letošního 70. ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se stal v oboru lesní roh Alexandre Collard z Francie. V oboru violoncello nebyla první cena udělena, na druhém místě skončil Václav Petr. Nositel první ceny se představí na honorovaném vystoupení v následujícím ročníku festivalu. Další ocenění jsou zváni k vystoupením na různé festivaly.

Soutěž Pražské jaro byla založena roku 1947 Rafaelem Kubelíkem, který rok předtím inicioval vznik stejnojmenného festivalu. V každoroční soutěži, výjimkou byly ročníky 1952 a 1969, se laureáty stali například Mstislav Rostropovič, James Gallway, Smetanovo kvarteto, Dagmar Pecková a Ivo Kahánek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]