Pražské jaro zahájí Bamberští symfonikové, těleso s českými kořeny

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, jehož 74. ročník se uskuteční mezi 12. květnem a 4. červnem 2019, zahájí v Obecním domě Bamberští symfonikové, německý orchestr s českými kořeny. Smetanovu Mou vlast zahraje těleso vzniklé v roce 1946 z odsunutých hráčů Pražské německé filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Jedním z největších lákadel festivalu bude 17. května vystoupení Orchestru Národní akademie Svaté Cecílie.
Jakub Hrůša (foto © Andreas Herzau / Bamberger Symphoniker)

Je úžasné, že tradice tohoto orchestru, který se tehdy podílel tak velkolepou měrou na slávě pražského kulturního života, se podařilo zachovat a přetavit do nového tělesa v Bamberku, patřícího dnes mezi nejlepší orchestry střední Evropy,“ sdělil dirigent Jakub Hrůša. „Jeho hostování na zahájení Pražského jara je pro mě tedy nejen hudebně, ale vlastně i z hlediska historie velmi krásnou symbolickou návštěvou původního domova – a pod mým vedením svým způsobem dvojnásob zajímavým. Společně s ‚mými‘ muzikanty dnes již po nahrávání a několikanásobném uvádění cyklu v Bamberku i jinde považujeme Smetanovu hudbu za vlastní a zcela autenticky dýcháme její hudební vzduch – ostatně podobně samozřejmý byl Smetanův vztah ke staleté německé hudební kultuře,“ dodal.

Na Pražském jaru tradičně zahrají slavné zahraniční orchestry. Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie 17. května vystoupí se svým šéfdirigentem sirem Antoniem Pappanem. S newyorským Orpheus Chamber Orchestra se na Pražské jaro vrátí klavírista Jan Lisiecki. Jejich koncert se odehraje 21. května v Rudolfinu. Španělský temperament v orchestrální hudbě nabídne 30. května Orquestra de Cadaqués s dirigentem Jaime Martínem a hvězdnou houslistkou Leticií Morenovou. S francouzskou hudbou seznámí slavní Les Arts Florissants, kteří uvedou Pařížské symfonie Josepha Haydna a autorův slavný violoncellový koncert. Na přání Pražského jara dále zařadí symfonii Leopolda Mozarta, čímž bude připomenuto třísté výročí skladatelova narození.

Soudobou hudbu předvede 27. května Ensemble Intercontemporain, na jehož koncertu v sále sál DOX+ bude na evropském kontinentu poprvé uvedeno nové dílo Miroslava Srnky a v české premiéře Mantovaniho Cadenza č. 1. Debutem festivalovým i českým bude hostování Toulouský národní orchestr s šéfdirigentem Tuganem Sochijevem, který je také hudebním ředitelem Velkého divadla v Moskvě. Soubor se představí na závěr festivalu se známými sólisty. Na koncertu 3. června flétnista Emmanuel Pahud zahraje koncert Jacquese Ibereta, v rámci druhého večera houslista Renaud Capuçon zahraje v Dvořákově houslovém koncertu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat