Pražské quadriennale – o termínu rozhodnuto
Nový ročník Pražského quadriennale scénografie a divadelního prostoru byl vyhlášen v Praze. Od 18. do 28. června 2015 se největší světové setkání scénografů a divadelních profesionálů uskuteční potřinácté na řadě míst. Podle prvního náměstka ministra kultury Františka Mikeše se více přimkne k centru města, jeho návštěvníkům i obyvatelům; hlavním tématem je Hudba, počasí a politika. Ministerstvo je jeho vyhlašovatelem od roku 1967, řekl na tiskové konferenci.
Pražské quadriennale kontinuálně podporuje Evropská unie, UNESCO i hlavní město Praha, jeho realizátorem je Institut umění – Divadelní ústav. Podle ředitelky Institutu umění – Divadelního ústavu Pavly Petrové se očekává, že se ho podobně jako v roce 2011 zúčastní přes 70 zemí a 5000 delegátů, při celkovém počtu více než 50.000 návštěvníků. Jak bude v rámci ústřední expozice Sekce zemí a regionů vypadat český “pavilon”, je předmětem výběrového řízení, které bylo dnes vyhlášeno, uzávěrka je 30. listopadu.Na obsahu i podobě začínají pracovat i v zahraničí. O jejich pozornost budou usilovat komisaři nadcházejícího Pražského quadriennale operní režisér Jiří Heřman (Hudba), britský scénograf Simon Banham (Počasí) a brazilská scénografka a kostýmní výtvarnice Aby Cohenová (Politika).
“V roce 2011 jsme se zaměřili na interdisciplinární zkoumání scénografie s důrazem na vizuální aspekty a souvislosti s výtvarným uměním. Pro příští ročník je hlavním tématem scénografie jako způsob utváření prostoru, který ovlivňuje navození i další prožívání vztahu mezi místem a jeho obyvateli, vazeb mezi nimi a způsobu našeho života,” uvedla umělecká ředitelka Pražského quadriennale Sodja Lotker.
“Nové prostorové uspořádání na mnoha místech centra, s různorodou historií a významem jako je Colloredo-Mansfeldský palác či Pražská křižovatka, vybízejí kurátory vystavujících zemí, aby expozice vztáhli k lokálním aspektům, k Praze a jejím obyvatelům,” dodala výkonná ředitelka Pražského quadriennale Daniela Pařízková. Chybět nebude ani v roce 2011 hojně navštívená Studentská sekce, workshopy a představení, přednášky s atraktivními hosty a projekt Pražského quadriennale dětem.
Pražské quadriennale 2015 bude znovu výjimečné i účastí osobností světového divadla a umění obecně i řadou mezinárodních projektů, jež výstavě předcházejí. Tím nejvýznamnějším je tříletý projekt SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika, do kterého jsou zapojeny londýnské Victoria and Albert Museum, švýcarská Pro Helvetia, pražská DAMU a další evropské instituce. Jádrem jsou symposia a výstavy po celé Evropě i projekt pro studenty SpaceLab.
Pražské quadriennale, jehož aktuální rozpočet na čtyřleté období činí 63 milionů korun, opět získalo podporu Evropské unie, z celkového počtu 80 přihlášených a 14 podpořených projektů uspělo jako jediná organizace z České republiky. Podle Pařízkové jde o grant přes 760.000 eur (19,6 milionu korun). “Ministerský grant činí 34 milionů, zhruba tři miliony tvoří další dotace. Spolu s tím co vkládají zahraniční partneři se celková částka blíží ke 100 milionům korun,” řekla.
Pražské quadriennale 2011 přineslo státu dvakrát více, než činily státní dotace. “Podle analýzy společnosti Economic impacT každá koruna rozpočtu vygenerovala téměř šest korun na obratu české ekonomiky a dvě koruny na HDP. Návštěvníci utratili přes 164 milionů korun, navýšení obratu se projevilo dokonce 393 miliony,” podotkla Petrová.
Foto Pražské quadriennale
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]