Pražské Quadriennale ovládne od 17. června historické centrum

Mezinárodní přehlídka divadla a scénografie Pražské Quadriennale zaplní v červnu významné stavby a památky v centru města i veřejný prostor. Během jedenácti dnů představí díla z rekordních sedmdesáti osmi zemí. Mezi hosty budou americký divadelník Robert Wilson a americká filmařka Julie Taymor, jejíž snímek Frida získal dva Oscary. Pořadatelé to uvedli na dnešní tiskové konferenci, očekávají přes padesát tisíc návštěvníků.

Hlavní programovou částí třináctého ročníku, který bude zahájen 17. června na Staroměstském náměstí, bude Sekce zemí a regionů nabízející scénografické výstavy šedesáti osmi zemí. Příchozí se mnohdy stanou součástí interaktivních expozic a ovlivní tak jejich podobu inspirovanou tématem SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika.

„Bude možné narazit na mrak, bouřku i vítr, slyšet hudbu nejrůznějších forem a zamyslet se nad odkazy umělců k politickému dění současnosti,” uvedla umělecká ředitelka Pražského Quadriennale Sodja Lotker. Uskuteční se výstavy škol, divadelní představení a pouliční performance, workshopy, přednášky a diskuse s osobnostmi divadla, scénografie i filmu, dodala.

Hlavní součástí Pražského Quadriennale je od roku 1967 výstava národních expozic představujících aktuální trendy scénografie a divadla. Od scénického umění přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy jako site-specific či pouliční performance.

Expozice se nebudou zabývat jen prostorem divadelních budov, neboť divadlo se odehrává i v galeriích, továrnách, na ulici, náměstích či v parku. Hlavní část ovládne pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Zvolené prostory zahrnou například opuštěný dům, barokní palác, gotický kostel, galerie či tunel.Novinkou budou pohyblivé expozice ve veřejném prostoru. Centrem budou procházet desítky maskovaných skupin z celého světa, zastaví se v metru, supermarketu, divadle i v muzeu. Australané nechají po Vltavě plout originální lodě, Švýcaři instalují na Václavském náměstí rozměrnou rampu, hudebně-umělecká performance ovládne plovárnu v Podolí.

Česká expozice bude poctou režiséru Janu Nebeskému. Scénografka Jana Preková a její tým se rozhodly vzdát hold tomuto tvůrci osobitým způsobem, když promění piazzettu, Novou scénu Národního divadla a její kavárnu v dějiště Nebeského festivalu, projektu s názvem Sweet/Sweet/Sweet.

Studentská sekce nabídne výstavy škol, přes třicet divadelních představení a šest desítek workshopů.

Pražské Quadriennale udělí Zlatou Trigu nejlepší expozici a Zlaté medaile v několika kategoriích. Speciální cena odmění inovativní přístup ke scénografii, nebude chybět cena dětských návštěvníků. Základní vstupné činí 300 korun; návštěvníci budou moci využít řady slev. Informace jsou na webových stránkách Pražského Quadriennale. Pražské Quadriennale pořádá ministerstvo kultury a realizuje Institut umění – Divadelní ústav.

Foto Pražské Quadriennale

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na