Rozpočet Pražského Quadriennale činí 63 milionů korun

Rozpočet unikátní výstavy světového divadla a scénografie Pražské Quadriennale, která letos od 17. do 28. června oživí historické centrum města, činí na čtyřleté období šedesát tři milionů korun. Každé čtyři roky ji pořádá ministerstvo kultury a realizuje Institut umění – Divadelní ústav. Na nadcházející ročník poskytlo ministerstvo 34 milionů korun. Zhruba tři miliony tvoří další dotace. Spolu s tím, co vkládají zahraniční partneři, se celková částka blíží k 100 milionům.

Výkonná ředitelka Pražského Quadriennale Daniela Pařízková na včerejší tiskové konferenci v Praze upozornila, že z Evropské unie získalo grant přes 760.000 eur (20,8 milionu korun). „Z osmdesáti přihlášených a čtrnácti podpořených projektů jsme uspěli v rámci víceletých akcí jako jediná organizace z České republiky. To je nejvyšší částka, která kdy byla české kulturní akci z evropského rozpočtu udělena,“ řekla. Za nejobtížnější označila možnost získat peníze ze soukromých zdrojů. Čtyřletý cyklus výstavy totiž znemožňuje sponzorům nabízet kontinuální spolupráci; pro každý ročník musí být obnovena.

Tradičním partnerem je město Praha, které ale letos slíbenou částku snížilo. Přitom kulturní turistika je významným fenoménem. „Během dvanáctého ročníku v roce 2011 jsme si nechali vypracovat studii ekonomického dopadu, která dokázala, že akce přinesla státu dvakrát více, než činily obdržené dotace. Návštěvníci tehdy v Praze utratili přes 164 milionů korun, navýšení obratu se projevilo dokonce 393 miliony korun. Jen na ubytovacích poplatcích získala Praha zpět do rozpočtu 1,5 milionu korun, což jsme od ní na pořádání akce dostali,“ uvedla Pařízková. Každá koruna rozpočtu Pražského Quadriennale vygenerovala až šest korun na obratu české ekonomiky a dvě koruny na HDP.

Na přípravách výstavy pracuje celé čtyři roky tým zhruba tří až deseti lidí. Zhruba rok před akcí se zvětšuje a v průběhu ho tvoří až tři sta lidí. Letošní expozice téměř osmi desítek zemí uvidí zájemci z řad veřejnosti za jednodenní základní vstupné 300 korun. Děti do patnácti let a senioři nad šedesát pět let mají vstup zdarma. „Chceme, aby se na Pražské Quadriennale přišel podívat každý, kdo má zájem o současné divadlo, scénografii a umění. Proto jsme připravili řadu možností, jak získat poloviční slevu – například na kartu Opencard, jízdenku MHD či vstupenku do divadla,“ vysvětlila.

Část programu bude zdarma, například živé akce a expozice ve veřejném prostoru. Více informací získají zájemci na webových stránkách Pražského Quadriennale.

Foto archiv