Pražský filharmonický sbor je opět v Bregenzu

Pražský filharmonický sbor (foto FB Pražského filharmonického sboru/Martina Kritznerová)
Pražský filharmonický sbor (foto FB Pražského filharmonického sboru/Martina Kritznerová)

Pražský filharmonický sbor čeká měsíc intenzivního, téměř každodenního vystupování na operním festivalu v rakouském Bregenzu (Bregenzer Festspiele), kde je už od roku 2010 rezidenčním sborem. Od 21. července do 21. srpna vystoupí celkem čtyřiadvacetkrát v Turandot Giacoma Pucciniho, třikrát v Hamletovi Franca Faccia a jednou v Messa da Requiem Gaetana Donizettiho.

Ve dvou ze tří případů půjde pro Pražský filharmonický sbor v rámci festivalu o premiéry. Pucciniho operu Turandot (z roku 1926) předvedl sbor již na minulém ročníku festivalu, kde se odehrála premiéra zcela nového nastudování v režii Marca Artura Marelliho.

Giacomo Puccini: Turandot - Bregenzer Festspiele 2015 (foto Bregenzer Festspiele/Karl Forster)
Giacomo Puccini: Turandot – Bregenzer Festspiele 2015 (foto Bregenzer Festspiele/Karl Forster)

V titulní roli se letos stejně jako loni objeví sopranistka Katrin Kapplusch, která bude alternovat s Mladou Khudoley a Erikou Sunnegårdh. Představení se budou opět konat v mimořádně efektním prostředí jezerní scény a Pražský filharmonický sbor při nich doplní Festivalový sbor Bregenz.

Facciovu operu Hamlet (z roku 1865) uvede Bregenzský festival v novém nastudování režiséra Oliviera Tambosiho. Pro české příznivce opery jsou představení 20., 25. a 28. července v budově Festspielhausu zajímavá i díky představiteli titulní role: je jím brněnský rodák, tenorista Pavel Černoch.

Franco Faccio: Hamlet - foto ze zkoušky - Bregenzer Festspiele 2016 (foto Karl Forster/FB Pražského filharmonického sboru)
Franco Faccio: Hamlet – foto ze zkoušky – Bregenzer Festspiele 2016 (foto Karl Forster/FB Pražského filharmonického sboru)

V obou operách Pražský filharmonický sbor doprovodí Vídeňský symfonický orchestr pod vedením Paola Carignaniho.

8. srpna se ve Festspielhausu koná koncert z děl Giuseppe Verdiho, Franca Donatoniho a Gaetana Donizettiho. V Messa di Requiem posledně jmenovaného skladatele vystoupí i Pražský filharmonický sbor. Zádušní mše vznikla v roce 1835 k uctění památky Donizettiho přítele, skladatele Vincenza Belliniho. Pražský filharmonický sbor doprovodí Vídeňský symfonický orchestr, tentokrát pod taktovkou Enriqua Mazzoly. V tenorovém partu opět vystoupí Pavel Černoch, dalších partů se zhostí Iulia Maria Dan (soprán), Annika Schlicht (alt), Mattia Olivieri (baryton) a Gianluca Buratto (bas).

Všechna tři díla pro Bregenzský festival s Pražským filharmonickým sborem nastudoval jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na