Pražský filharmonický sbor opět vyjíždí na letní festivaly

Pražský filharmonický sbor se po roční pauze vrací na letní festivaly v zahraničí. Letošní premiéru opery Notre Dame Franze Schmidta na festival ve švýcarském St. Gallenu se sborem nastudoval Lukáš Kozubík, který u sboru působí od jara 2020. Romantická opera podle historického románu Victora Huga měla nejprve úspěch v koncertním provedení Vídeňské filharmonie ještě před jejím dokončením, ale hlavně při premiéře ve vídeňské Dvorní opeře, která proběhla až o deset let později.

Pražsjý filharmonický sbor (Tomáš Krist)
Pražsjý filharmonický sbor (Tomáš Krist)

V roce 2019 oslavil sbor své jubilejní 10. výročí hostování na festivalu v rakouském Bregenzu nastudováním opery Rigoletto na Jezerní scéně s Vídeňskými symfoniky. Představení, které získalo několik ocenění, mimo jiné cenu Venice TV Award, se nyní vrátí po roční pauze.

Kromě návratu Rigoletta sbor čeká nové nastudování opery Nero italského skladatele Arriga Boita v bregenzském Festspielhausu. Hlavní role římského krutovládce se ujme mexický tenorista Rafael Rojas pod režisérským vedením Oliviera Tambosiho, se kterým již sbor spolupracoval v roce 2016 na inscenaci Hamleta s českým sólistou Pavlem Černochem.

Lukáš Kozubík (foto Jan Stovka)
Lukáš Kozubík (foto Jan Stovka)

Pražský filharmonický sbor je rezidenčním sborem slavného operního festivalu v Bregenzu (Bregenzer Festspiele) již od roku 2010. Spoluúčinkoval zde s Vídeňskými symfoniky mimo jiné v operách Aida, Andrea Chénier, Kouzelná flétna, Turandot, Carmen a také na samostatných koncertech či při provedení světovýchpremiér oper Pasažérka polského skladatele Mieszyslawa Weinberga, Miss Fortune britské skladatelky Judity Weir, Solaris německéhoskladatele Detleva Glanerta a Kupec benátský polského skladatele André Tchaikowského; tato inscenace získala dokonce prestižní ocenění International Opera Award 2014vkategorii světová premiéra.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments