Pražský filharmonický sbor zahájí tradici adventních koncertů

Pražský filharmonický sbor otevře cyklus samostatných sborových koncertů své 87. sezony Adventním koncertem, na němž zazní dvě skladby Oly Gjeila, Gloria Johna Ruttera a koledy Luboše Fišera. Pod taktovkou Lukáše Vasilka vystoupí spolu s Pražským filharmonickým sborem orchestr PKF – Prague Philharmonia a vynikající sólisté – houslista Jan Fišer, sopranistka Pavla Vykopalová, tenorista Richard Samek a barytonista Jiří Brückler. Partu recitátora ve Fišerových koledách se zhostí herec Jiří Dvořák. Světelným designem koncert obohatí režisér Jiří Strach. Adventní koncert se koná ve Velkém sále paláce Žofín v pátek 17. prosince 2021 od 19:30 hodin.

Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)
Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)

„Adventní koncert Pražského filharmonického sboru je jednou z novinek naší samostatné koncertní řady, kterou bychom chtěli obohatit pražský kulturní život a zároveň založit novou tradici,“ říká hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek, který se na Adventním koncertu 17. prosince ujme role dirigenta. „Adventních koncertů se v Praze koná velké množství, ale my bychom ten náš chtěli profilovat neotřele – s originálním programem a v netradičním prostředí.“

Při vytváření dramaturgie samostatných koncertů Pražského filharmonického sboru se Lukáš Vasilek dlouhodobě snaží o velké kontrasty. Kontrasty v hudebním sdělení, kontrasty v obsazení, kontrasty ve znění sboru. Chce, aby se diváci nenudili, aby zpívání bavilo i sbor a samozřejmě aby program působil jako celek. Na letošním Adventním koncertu je hlavním dramaturgickým pojítkem skutečnost, že všechny uváděné skladby byly napsány v posledním půlstoletí, a přesto nejde o žádnou nepřístupnou či avantgardní hudbu.

„První půlka je laděná jazzově. Zazní Gloria od Johna Ruttera, což je větší kompozice pro několik žesťových nástrojů, bicí a varhany, a pak dvě menší skladby od norského skladatele Oly Gjeila,“ upřesňuje Lukáš Vasilek.

Jednačtyřicetiletý Ola Gjeilo je norský hudební skladatel, který se v roce 2001 přestěhoval do USA. Vystudoval Julliard School v New Yorku, kde dodnes žije a pracuje jako skladatel a klavírista. Ola Gjeilo je jedním z nejčastěji uváděných komponistů ve sborovém světě, přičemž jeho styl je popisován jako filmový a evokativní se svěžím harmonickým zvukem. Na Adventním koncertu zazní jeho skladby Prelude „Exsultate, jubilate“ a Serenity „O magnum mysterium“. Další skladbou bude třívětá Gloria britského skladatele a dirigenta Johna Ruttera, která vznikla už v roce 1974 a od té doby je s úspěchem uváděna profesionálními i laickým ansámbly po celém světě.

Druhou polovinu koncertu vyplní Vánoční koledy oceňovaného skladatele vážné, filmové i televizní hudby Luboše Fišera, které jsou nedílnou součástí českých Vánoc už od roku 1969. „Posluchači určitě poznají aranže jednotlivých koled, protože je máme hluboko pod kůží, i když je jen málokdy slyšíme živě na koncertě,“ upozorňuje Lukáš Vasilek.

Na přípravě Adventního koncertu Pražského filharmonického sboru se podílí i režisér Jiří Strach, který se vyznává zejména ze svého vztahu k Fišerovým Vánočním koledám: „Pražský filharmonický sbor přichází ve svém vlastním Adventním koncertu se skvostnou dramaturgií. Zatímco první část uvede do intimní atmosféry adventu, druhou prozáří slavnostní a zároveň něžné Fišerovy koledy, na nichž vyrůstala celá naše generace. Netřeba zastírat, že temperamentní Vzhůru, bratři milí či ukolébavka Chtíc, aby spal se staly mou inspirací pro pohádku Anděl Páně 2. Tedy nejen skvělému sboru, ale především milovanému Luboši Fišerovi rád svou nenápadnou režií pomohu k tomu, aby tento koncert nebyl jen hudebním zážitkem, ale mystickým důkazem, že v betlémském dítěti se Bůh stal člověkem.”

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments