Symfonický orchestr Českého rozhlasu si pro diváky připravil vánoční koncert v Anežském klášteře

Hudbu časů odlehlých i zcela současnou nabídne vánoční koncert SOČRu a jeho hlavního hostujícího dirigenta Marka Šedivého. Nemůže v něm chybět sólová trubka – člen orchestru Marek Vajo pro posluchače vybral populární Koncert Es dur Jana Křtitele Jiřího Nerudy. Následovat bude lyrická meditativní kompozice Epifania od Peterise Vaskse. Houslistka Olga Šroubková zahraje Vivaldiho Koncert E dur „Il riposo, concerto per il Santissimo Natale“. A večer završí premiéra skladby Jany Vöröšové na objednávku SOČRu „Chlapeček a Dálka“, kde uslyšíme také Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu pod vedením sbormistryně Věry Hrdinkové. Přímý přenos z Anežského kláštera nabízí stanice ČRo Vltava.

Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu (foto Khalil Baalbaki)
Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu (foto Khalil Baalbaki)

Koncert Es dur z Nerudova odkazu byl původně určený pro corno da caccia, roh s trumpetovým nátrubkem. Dnes se už téměř vůbec nehraje jinak než na trubku. Marek Vajo, špičkový hráč orchestrální, komorní i sólový, mu jistě dodá náležitý mistrovský glanc.

Hudba patrně nejvýznamnějšího současného lotyšského skladatele Peterise Vaskse je naplněna lyrikou, duchovní hloubkou a vnitřní krásou. Název kompozice Epifania odkazuje k termínu popisujícímu zjevení božstva, v křesťanství ke svátku Zjevení Páně, tedy ke scéně uctívání právě narozeného Ježíše, Syna Božího, třemi králi. Přeneseně jde i o prozření, nové pochopení sebe sama.

Vivaldiho koncerty pro sólové nástroje s doprovodem prošly na počátku 18. století jako módní vlna postupně celou Evropou. Těžko dnes uvěřit, že po smrti upadl tento jedinečný tvůrce v zapomenutí. Název koncertu, který přednese Olga Šroubková, odkazuje ke svátečnímu klidu vánočních dní, svátku Narození Páně.

Premiérovanou skladbu pro dětský sbor a komorní orchestr napsala Jana Vöröšová na texty knihy Chlapeček a Dálka od Daisy Mrázkové. Nadčasové vyprávění určené dětem i dospělým, odehrávající se v obrazech zimní krajiny, zpřístupňuje chápání přírodních jevů a přináší zamyšlení nad hlubším smyslem lidské existence formou poetické zkratky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments