Státní filharmonie Košice odehraje první živý on-line koncert

Státní filharmonie Košice připravila pro milovníky krásné hudby Vánoční koncert v podobě přímého přenosu. Vzhledem k tomu, že současná doba je poznamenána pandemií a SFK dbá zejména na bezpečnost, bude akce vysílaná živě on-line. I když s koncerty vysílanými ze záznamu má Státní filharmonie Košice už bohaté zkušenosti, živý stream bude pro muzikanty premiérou. Tentokrát záznam nezůstane v archivu a bude k dispozici pouze po dobu čtyřiadvaceti hodin.

Zbyněk Müller, Maroš Potokár, Mátyás Mézes (foto Jaroslav Ľaš)
Zbyněk Müller, Maroš Potokár, Mátyás Mézes (foto Jaroslav Ľaš)

V upraveném vánočním programu se taktovky ujme hlavní hostující dirigent Zbyněk Müller a poprvé se vedle sebe jako sólisté představí koncertní mistři – Mátyás Mézes a Maroš Potokár. Bezplatný vánoční přímý přenos koncertu se uskuteční ve čtvrtek 16. prosince 2021 v 19:00 hodin na Facebooku a kanálu YouTube kanále Státní filharmonie Košice.

„Po loňských zkušenostech s koncerty vysílaným on-line bychom se rádi posunuli dál a přinesli do živého vysílání ještě více autenticity. Je to sice organizačně, technicky i umělecky náročnější, ale věřím, že výsledkem může být jedinečný zážitek,“ zve ředitelka SFK Lucia Potokárová.

Vzhledem k tomu, že tři původně plánované vánoční akce pro živé publikum se nebudou moci uskutečnit, byl program on-line Vánočního koncertu upraven pro živé vysílání. Posluchači se mohou těšit na Koncert pro dvoje housle a moll, který je osmým dílem cyklu L’estro armonico barokního mistra Antonia Vivaldiho. Sólové party přednesou koncertní mistři Matyás Mézes a Maroš Potokár. Ve druhé části zazní Dvořákova Symfonie č. 6 D dur. Působivá a radostná skladba vznikla během několika týdnů v roce 1880. Je inspirována českou lidovou hudbou a vyznačuje se libozvučnou melodikou, výrazovou pestrostí, rytmickou živostí a barevností zvuku. Symfonie bývá někdy označována jako Česká nebo Vánoční pro výraznou lyričnost pomalé věty.

Diváci se opět mohou těšit na oblíbené průvodní slovo lektora dramaturgie Petera Katiny, který dokáže poutavým způsobem oživit příběhy klasické hudby. V podobném duchu připravuje Slovenská filharmonie Košice také novoroční koncert s Adrianou Kučerovou, Pavlem Bršlíkem a šéfdirigentem Robertem Jindrou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments