Pražský filharmonický sbor zrušil koncerty v Hongkongu

Pražský filharmonický sbor zrušil po dohodě s pořadateli svá vystoupení v Hongkongu. Mluvčí sboru Monika Havlová řekla, že se sbor dohodl s organizátory na možném odkladu vystoupení z důvodu plánovaných rušení leteckých spojů s Čínou kvůli nebezpečí nákazy koronavirem. Na dvou koncertech měl vystoupit 25. a 27. února 2020.
Lukáš Vasilek & Pražský filharmonický sbor (zdroj PFS / foto © Petra Hajská)

Nechceme ohrozit vystupující na zdraví„, uvedla. S vedením Hong Kong Arts Festival podle ní Pražský filharmonický sbor jednal o vystoupeních téměř tři roky. „Jakmile se situace v regionu uklidní, budeme s pořadateli hledat náhradní termín vystoupení v některém z budoucích ročníků festivalu,“ uvedl ředitel PFS Radim Dolanský.

Dramaturgie koncertů představovala díla Leoše Janáčka, Petra Ebena, Johna Tavenera, Franze Schuberta, Erica Whitacera, Ivana Božičeviče a dalších pod taktovkou Lukáše Vasilka, hlavního sbormistra PFS.

Koncert PFS s Velkým symfonickým orchestrem P. I. Čajkovského v moskevském sále Zaraďje, který je naplánován na 22. února pod taktovkou Vladimira Fedosejeva na festivalu hudby Beethovena a Čajkovského, se uskuteční beze změny, doplnila mluvčí.

Festival umění v Hongkongu vznikl v roce 1973 a každoročně během února a března představuje umělce všech žánrů, od klasické hudby, baletu, opery, staré hudby až po současné umění, jazz a další. Jeho program klade také velký důraz na edukační projekty pro mladé publikum.

Některá umělecká tělesa spjatá svým názvem, nikoli však nutně zřizovatelem s Prahou, v minulých měsících rušila svá vystoupení v Číně. Některé dokonce odřekli čínští pořadatelé kvůli tomu, že současné vedení města nechtělo mít ve smlouvě o partnerství s Pekingem zakotveno, že Praha uznává jednotnou Čínu. Loni v říjnu Praha smlouvu ukončila.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat