Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Dnešní taneční zpravodajství především ve znamení programů festivalů: co ze světa tance přinese Malá inventura, které inscenace se probojovaly na Českou taneční platformu, v rámci přehlídky tvorby Jihočeského divadla zavítá do Prahy také tanec.
Studio ALTA, tYhle: Medúza (foto Linda Průšová)

Blíží se festival Malá inventura
Mezinárodní festival nového divadla Malá inventura je přehlídkou těch nejvýraznějších projektů, které vznikly během uplynulého roku, a často zahrnuje i tvorbu z oblasti pohybového divadla a současného tance. V závěru tohoto měsíce – od 20. do 29. února – nabídne na pět desítek představení na dvaceti místech po Praze, obsáhlý doprovodný program, networkingová setkání, diskusní večery a také akce pro děti. Malá inventura, která letos slaví již osmnácté narozeniny, má nejbohatší program za celou dobu své existence. Poprvé v historii bude festival trvat celých deset dnů.

Hlavní festivalový program je tradičně rozdělen do několika sekcí. Domovské scény představí divadelní soubory reprezentující tvorbu třinácti domovských scén festivalu. Diváci se mohou těšit celkem na osmnáct inscenací, například představení Pan Pros divadelního spolku JEDL (Nebeský, Trmíková, Prachař), Maryša (mlčí) souboru Depresivní děti touží po penězích, originální gamingovou performanci Virtual Ritual Jana Mocka, netradiční cestopis Ondřeje Štefaňáka s názvem Láska v době globálních klimatických změn, představení Iluzionista v režii Petra Formana a další. Pod hlavičkou sekce Nová krev na scéně se představí studenti a talentovaní začínající umělci. Za zhlédnutí dle organizátorů stojí například autorská inscenace tvůrčí skupiny 8 lidí s názvem Press Paradox či tanečně divadelní představení Michaely Staré Parazit.

Michaela Stará – Parazit (foto Vojtěch Brtnický)

V sekci nazvané Tažní ptáci, což jsou soubory bez stálé scény, stojí za zmínku například Medúza choreografky Marie Gourdain (recenzovali jsme zde), pohybově akrobatické představení Božena souboru Holektiv (recenzovali jsme zde), inscenace Small Talk divadla Anička a letadýlko nebo miniatura Faunus v choreografii a interpretaci slovenského tanečníka Martina Talagy.

Etablované projekty českých a zahraničních umělců působících na pražské nezávislé scéně představí sekce Rezidenti. Zde bude uvedena například práce choreografky a performerky Nely Kornetové nazvaná Tumor: karcinogenní romance či tanečně-divadelní sólo Cécile Da Costy Roselyne (recenzovali jsme zde). Z tanečních a pohybových projektů bude pak ke zhlédnutí ve Studiu ALTA Kvint et Sense Petera Šavela a v divadle Ponec Nepřestávej Terezy Hradilkové (v sekci Domovské scény).

„Nezávislou scénu v Praze sledujeme po celý rok. S domovskými scénami jsme ve stálém spojení, nezávislí umělci si už zvykli hlásit své projekty do programu prostřednictvím otevřené výzvy,“ vysvětluje umělecký ředitel Malé inventury Petr Pola. „Každý rok přináší nová očekávání i překvapivé objevy. Festivalem chceme divákům něco z tohoto dobrodružství předat, celý divadelní rok zhuštěný do pouhých deseti dní na konci února! A že to byl rok plný nečekaných divadelních zážitků.”

Studio ALTA: Kvint et Sense (foto Vojtěch Brtnický)

Festival se na deset dní stane centrem živého networkingu divadelních organizací a profesionálů, uměleckých skupin, performerů i širší odborné veřejnosti. „Jedním z cílů Malé inventury je přiblížit nové divadlo veřejnosti,“ říká ředitelka festivalu Adriana Světlíková. „Stejně cenná jsou ale setkávání a propojování divadelních profesionálů obecně. Z Česka a zahraničí letos přijede přes sto hostů. Kromě zástupců českých regionů i z evropských zemí a divadelních scén, například z Velké Británie, Německa, Maďarska, Izraele, Řecka, Itálie, Polska, Litvy či Bulharska.“

Přehlídku nezávislého divadla doplňuje obsáhlý doprovodný program zahrnující další scény pro nezávislé divadlo v Praze. Součástí bude opět i projekt PRALIN (kulturní platforma mezi Prahou a Berlínem), vybraná představení z regionů ČR a další doprovodné akce včetně programu pro děti, který je letos rozšířen.

Festival zahájí slavnostní předávání cen Česká divadelní DNA ve Studiu Hrdinů. V pořadí již páté udílení cen probíhá každé dva roky a je projevem úcty osobnostem, jež mimořádným způsobem přispívají k rozvoji nového divadla. Iniciátorem cen je neziskovka Nová síť, která ve spolupráci s členy Českého kulturního networku Nová síť vybírá nominované i laureáty a předává celkem pět cen. Na Cenu za mimořádný počin na poli nového divadla byli letos nominováni: Nela Kornetová/T.I.T.S., Asociace nezávislých divadel, Cooltour Ostrava, Jakub Čermák/Depresivní děti touží po penězích, JEDL, Petra Tejnorová, Libor Kasík/UFFO, Ufftenživot, Wariot Ideal a Divadlo X10. Tři laureáty se dozvíme během slavnostního předávání cen. O zbývajících dvou oceněných je již rozhodnuto. Cenu za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získá dvouměsíčník Svět a divadlo, který letos slaví třicet let své existence. Cenu za mimořádnou podporu a prezentaci české kultury v zahraničí pak obdrží zakladatelka a ředitelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová.

Domovskými scénami 18. ročníku festivalu Malá inventura jsou Alfred ve dvoře, A studio Rubín, Divadlo Archa, Cross Attic, Centrum současného umění DOX, MeetFactory, NoD, Petro­hradská kolektiv, PONEC – divadlo pro tanec, Studio Hrdinů, Venuše ve Švehlovce, Divadlo X10 + Národní galerie – Veletrž­ní palác. Festival Malá inventura spolupracuje s dalšími scénami, které uvádějí projekty umělců hlásících se prostřednictvím open callů: Studio ALTA, La Fabrika, Palác Akropolis, Studio Paměť, Werichova vila, kavárna U Hrdinů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat