Pražský komorní balet: Turečková jako umělecká šéfka končí

S koncem sezony dochází v Pražském komorním baletu k zásadní změně: Hana Polanská Turečková se rozhodla odejít z pozice umělecké vedoucí. V souboru bude zastávat post rezidenční choreografky a pedagožky. „Pro tuto změnu jsem se rozhodla hned z několika důvodů,“ řekla k tomu Hana Polanská Turečková. „Chci se oprostit od časově náročných organizačních povinností, opět upřednostnit a plně se koncentrovat na tvůrčí práci a dokončit rovněž doktorská studia. V neposlední řadě se chci více věnovat své rodině a malému synovi.“Pražský komorní balet se chystá na uvolněnou pozici uměleckého šéfa vypsat výběrové řízení, do té doby funkce zůstane neobsazena. Po letech hledání cesty Pražského komorního baletu (zejména po osamostatnění souboru od Státní opery v roce 2003) by měl budoucí šéf dokázat připravit novou uměleckou vizi zaměřenou na inovativní a progresivní směřování souboru a původnost, osobitost a vyhraněnost repertoáru, který byl pro toto české komorní taneční těleso typický.Pražský komorní balet nově jmenuje dramaturgickou radu sestávající z interních a externích odborníků, která bude zodpovědná za repertoár souboru. Svou činnost rada zahájí na počátku nové divadelní sezóny 2014/2015.

Soubor na přelomu července a srpna odjíždí na turné po Mexiku. Soubor se představí nejen v rámci prestižního Mezinárodního tanečního festivalu Festival Internacional de Danza Contemporanéa Lila López, který se koná v San Luis Potosí, ale rovněž na dalších dvou kulturních festivalech, jež pořádají mexická města Querétaro a Salinas.

Ve třech celovečerních vystoupeních budou uvedena díla korejské choreografky Ji-Eun Lee Podmínka zániku a Hany Polanské Turečkové Mono No Aware.

Foto Jiří Thýn, Pavel Hejný

Mohlo by vás zajímat