Divadlo v Plzni chystá víc premiér, bude mít o scénu navíc

Místo obvyklých patnácti až sedmnácti premiér nabídne Divadlo J. K. Tyla v Plzni v příští sezoně dvacet šest novinek. Pětisouborové těleso tak reaguje na prostory, které získá vybudováním Nového divadla za osm set osmdesát milionů korun. Místo dvou scén bude divadlo pracovat se třemi, vyprodat tak musí tři hlediště. Návštěvníky v nové sezoně čekají klasické i novodobé tituly, experimentální kusy komorního charakteru a program pro děti. Novinářům to řekli zástupci vedení divadla a šéfové souborů.

Nové divadlo přináší kromě sálu s kapacitou čtyři sta šedesát jedna míst i Malou scénu se sto padesáti místy. Máme s ní velké plány, protože Plzni dosud chyběl experimentální prostor,“ uvedl Martin Otava, jenž se začátkem nové sezony ujme vedení divadla. Podle Otavy se bude na Malé scéně vytvářet živé umění, divadelníci si tak chtějí podchytit návštěvníky, kteří do kamenného divadla nechodí. Velká část produkcí tam bude věnována i práci s dětmi.Malá scéna přinese i starosti, divadlu s návštěvnostní kolem sto sedmdesáti tisíc lidí totiž zvýší roční kapacitu asi o třicet tisíc míst. To zvedá nároky na „shánění“ diváků. Třetí scéna, historické Velké divadlo, má čtyři sta čtyřicet čtyři míst.

Malou scénu bude nejčastěji využívat činohra, jež na sezonu připravila nejvíc novinek, jedenáct titulů. Jako první uvede Flamendra od J. K. Tyla. Podle dramaturgyně Kláry Špičkové to bude ve výrazné úpravě, s přenesením děje do plzeňských „putyk“ a opírající se o plzeňské reálie. Činohra dále nabídne Ameriku Franze Kafky v dramatizaci Davida Šiktance, hru Caligula v hlavní roli s Martinem Stránským, hru o podnikateli Škodovi a další.

Opera, již místo Ilji Šmída povede v nové sezoně Tomáš Pilař, připravuje velký projekt, a sice Smetanovu Libuši, v hlavní roli pravděpodobně s Evou Urbanovou. Opera nabídne i Verdiho Aidu, operetu vídeňského stylu Čardášovou princeznu a další tituly, mimo jiné Žvanivého slimejše pro děti.

Jeden z deseti nejlepších muzikálů světa Kočky chystá muzikálový soubor. Podle jeho šéfa Romana Meluzína bude z devadesáti procent v domácí produkci. „Bude to prověrka našich schopností, ale i všech moderních technologií Nového divadla,“ uvedl. V přípravě jsou i Divá Bára, titul Někdo to rád horké nebo legendární muzikál Hello, Dolly! a další.

Plzeňský balet uvede poprvé v Plzni čistě baletní titul Spartakus, podle šéfa baletu Jiřího Pokorného nabídne velkolepou scénu, zaměstná velký počet externistů.

Nové divadlo se v Plzni slavnostně otevře Prodanou nevěstou 2. září.

Foto Helika a.s.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky