Pražský komorní balet uctí svého zakladatele Pavla Šmoka

Pavel Šmok 12. 10. 2012, Nekoř (foto Ondřej Kepka/archiv PKB)

Večer k poctě významného českého choreografa a průkopníka současného tance v Česku Pavla Šmoka (1927–2016) uvede 7. prosince Pražský komorní balet. Soubor, jehož byl Pavel Šmok zakladatelem, uvede u příležitosti jeho nedožitých devadesátin program nazvaný Fenomén Šmok, složený z jeho choreografií a dokumentárního filmu Ondřeje Kepky. Večer se odehraje v Divadle Image.

Pavel Šmok se narodil v roce 1927 v Levoči, v roce 1939 se při vyhlášení Slovenského státu rodina přestěhovala do Prahy. Dospívající Pavel Šmok byl divadelním ochotníkem, tancoval folklor, závodně bruslil a zářil v ledních revuích. K baletu se dostal v Divadle E. F. Buriana, kde hrál. Po působení u baletů v Ústí nad Labem a Ostravě se roku 1964 stal spoluzakladatelem samostatného experimentujícího souboru Balet Praha, který jako jeden z prvních pronikl i do světa.

V polovině sedmdesátých let se začal rodit Pražský komorní balet, který v tehdejším Československu následně patřil k prvním představitelům současných tendencí v moderním tanci. Pavel Šmok nastudoval kolem stovky baletních titulů, šedesát ve světové premiéře. K nejznámějším patří Listy důvěrné, Nedbalky, Sinfonietta, Fresky Piera della Francesca, Kreutzerova sonáta, Z mého života, Zjasněná noc, Holoubek a jiné. Spolupracoval s operou, operetou, muzikálem i činohrou. Uplatnil se i jako režisér.

Pavel Šmok s kamerou (foto archiv PKB)

Choreografie Holoubek a Po zarostlém chodníčku uvede 7. prosince Pražský komorní balet v obnoveném nastudování Kateřiny Dedkové-Frankové. Oba tituly staví na hudbě českých skladatelů. Po zarostlém chodníčku na hudbu Leoše Janáčka i Holoubka na hudbu Antonína Dvořáka vytvořil Pavel Šmok v devadesátých letech.

Doplní je premiéra dokumentárního filmu Fenomén Šmok v režii Ondřeje Kepky. „Dokument nebude postupně mapovat všechna zásadní období Šmokova baletu, ale pokusí se vystihnout především podstatu jeho uměleckého myšlení a umělecké inspirace. Ne nadarmo existuje v kuloárech pojem ‚šmokovství‘, který se pokusíme objasnit,“ řekl Kepka. Využil časosběrných materiálů, natočených ještě za Šmokova života, a zařadil i nové rozhovory, které byly pořízeny v letošním roce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat