Pražský komorní balet uctí svého zakladatele Pavla Šmoka

Pavel Šmok 12. 10. 2012, Nekoř (foto Ondřej Kepka/archiv PKB)

Večer k poctě významného českého choreografa a průkopníka současného tance v Česku Pavla Šmoka (1927–2016) uvede 7. prosince Pražský komorní balet. Soubor, jehož byl Pavel Šmok zakladatelem, uvede u příležitosti jeho nedožitých devadesátin program nazvaný Fenomén Šmok, složený z jeho choreografií a dokumentárního filmu Ondřeje Kepky. Večer se odehraje v Divadle Image.

Pavel Šmok se narodil v roce 1927 v Levoči, v roce 1939 se při vyhlášení Slovenského státu rodina přestěhovala do Prahy. Dospívající Pavel Šmok byl divadelním ochotníkem, tancoval folklor, závodně bruslil a zářil v ledních revuích. K baletu se dostal v Divadle E. F. Buriana, kde hrál. Po působení u baletů v Ústí nad Labem a Ostravě se roku 1964 stal spoluzakladatelem samostatného experimentujícího souboru Balet Praha, který jako jeden z prvních pronikl i do světa.

V polovině sedmdesátých let se začal rodit Pražský komorní balet, který v tehdejším Československu následně patřil k prvním představitelům současných tendencí v moderním tanci. Pavel Šmok nastudoval kolem stovky baletních titulů, šedesát ve světové premiéře. K nejznámějším patří Listy důvěrné, Nedbalky, Sinfonietta, Fresky Piera della Francesca, Kreutzerova sonáta, Z mého života, Zjasněná noc, Holoubek a jiné. Spolupracoval s operou, operetou, muzikálem i činohrou. Uplatnil se i jako režisér.

Pavel Šmok s kamerou (foto archiv PKB)

Choreografie Holoubek a Po zarostlém chodníčku uvede 7. prosince Pražský komorní balet v obnoveném nastudování Kateřiny Dedkové-Frankové. Oba tituly staví na hudbě českých skladatelů. Po zarostlém chodníčku na hudbu Leoše Janáčka i Holoubka na hudbu Antonína Dvořáka vytvořil Pavel Šmok v devadesátých letech.

Doplní je premiéra dokumentárního filmu Fenomén Šmok v režii Ondřeje Kepky. „Dokument nebude postupně mapovat všechna zásadní období Šmokova baletu, ale pokusí se vystihnout především podstatu jeho uměleckého myšlení a umělecké inspirace. Ne nadarmo existuje v kuloárech pojem ‘šmokovství’, který se pokusíme objasnit,“ řekl Kepka. Využil časosběrných materiálů, natočených ještě za Šmokova života, a zařadil i nové rozhovory, které byly pořízeny v letošním roce.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na