Pražský komorní balet v pátek zahájí Martinů fest v Poličce

Letos po sedmadvacáté se v Poličce, rodišti slavného skladatele Bohuslava Martinů, uskuteční festival na počest tohoto významného rodáka. Hudební přehlídku Martinů fest otevře v pátek 10. května 2024 v poličském Tylově domě zahajovací koncert věnovaný české hudbě, jehož protagonisty budou tanečníci Pražského komorního baletu a hudebníci Zemlinského kvarteta. Za živého hudebního doprovodu soubor zatančí díla Petra Zusky a Pavla Šmoka inspirovaná hudbou českých velikánů Martinů, Smetany a Janáčka.
Pražský komorní balet – Listy důvěrné (foto Serghei Gherciu)
Pražský komorní balet – Listy důvěrné (foto Serghei Gherciu)

V programu se objeví choreografie Pavla Šmoka Z mého života, která se vrací zpět na repertoár Pražského komorního baletu při příležitosti Smetanova 200 výročí narození, a choreografie Petra Zusky na Janáčkovy Listy důvěrné.

Choreograf Petr Zuska připravil speciálně pro zahajovací koncert také jedno nové dílo. „O ztvárnění Serenády č. 2 pro dvoje housle a violu Bohuslava Martinů mne požádala ředitelka Pražského komorního baletu, paní Ladislava Dunovská,” vysvětluje. „Jedná se o kratší opus, který je svým charakterem dost odlišný od většiny děl tohoto skladatele. Ač jde o necelých osm minut hudby, její tři navzájem velice kontrastující věty mne přivedly k nápadu na takový mini příběh, či spíše malou hříčku, která balancuje na hraně reality a snu, logiky a absurdity, lyriky a humoru… Obsazení tanečníků je shodné s počtem muzikantů, odtud tedy i sám název – TRIO.”

V nové choreografii se představí sólisté Pražského komorního baletu – Bára Müllerová, František Rezek a Ennio Zappalà. Pro další informace, program festivalu a vstupenky navštivte webové stránky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments