Pražský Tristan: Problém byly změny v obsazení Isoldy

Před pár dny zaujal jako Wagnerův Tristan při pražské premiéře ve Státní opeře. Zaujal a překvapil. Překvapil nejednoho z návštěvníků, kteří jeho jméno do té doby neznali. A překvapil také nejednoho z pesimistů, kteří pochybovali o tom, zda enormní pražskou zkouškovou zátěž – coby jediný představitel přetěžké titulní role ve Státní opeře – zdárně vydrží až do premiéry.

Než ruskému tenoristovi dáme slovo, připomeňme jeho oficiální životopis. Leonid Zakhozhaev patří od roku 1995 k předním sólistům Mariinského divadla v Petrohradu, na jehož scéně vytvořil řadu významných rolí. Jen namátkou: Wagnerův Siegfried, Tristan, Parsifal a Lohengrin, Mozartův Tamino, Berliozův Cellini, Gounodův Faust, Offenbachův Hoffmann, Čajkovského Lenskij (Evžen Oněgin), Musorgského Dimitrij. Leonid Zakhozhaev se představil také na řadě evropských scén – ve Vídeňské státní opeře zpíval roli Čajkovského Heřmana, jako Wagnerův Lohengrin vystoupil na festivalu v italské Ravenně, Vaudemonta z Čajkovského Jolanty předvedl v Mnichově, v Prokofjevově opeře Vojna a mír zpíval v pařížské opeře.
V roce 2003 zaujal jako Sergej v Šostakovičově Lady Macbeth Mcenského újezdu v Baltimoru, v roce 2006 ztvárnil Siegfrieda v obou dílech Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův za řízení Valery Gergieva v Petrohradě a také na festivalu v Baden-Badenu a na wagnerovském festivalu ve Wroclawi. V roli Siegfrieda vytoupil rovněž v inscenaci torontské Canadian Opera a v roce 2007 debutoval jako Wagnerův Tristan v Hannoveru. Siegfrieda zpíval i pod taktovkou Zubina Mehty v červnu 2008 ve Valencii, měsíc poté vystoupil jako Beethovenův Florestan v zahajovacím představení festivalu v Las Palmas. V roce 2009 se poprvé představil ve Florencii, a to ve Wagnerově Soumraku bohů jako Siegfried.

R.Wagner: Tristan und Isolde (Státní opera Praha – C.Hunold jako Isolde)

V pražské inscenaci Wagnerovy opery jste jediným Tristanem. Jak jste vůbec sám, bez alternace zvládal všechny zkoušky a pak ještě s úspěchem odzpívat premiéru? Musí to být velmi vyčerpávající. Co je při tom nejdůležitější? Správně rozvrhnout síly?

Jsem zvyklý na hodně zkoušek a role bez alternace. Jsem také momentálně jediný Tristan v St. Petersburgu… Myslím, že mám již velkou zkušenost z předchozích produkcí. Vím, jak šetřit síly. Tristana jsem zpíval již osmadvacetkrát. Musím pouze přiznat, že přidané zkoušky v Praze – kvůli změnám v roli Isoldy těsně před premiérou – byly vyčerpávající. Nicméně, jak jsem řekl, mám zkušenost s náročným zkouškovým plánem. Když jsem nabídku přijímal, věděl jsem, že na to budu sám!

R.Wagner: Siegdried (Wroclaw – N.Secunde jako Brünnhilde)

Kde a kdy jste zpíval svého prvního Tristana? Jak dlouho jste se roli učil a co je podle vás na ní nejtěžší?

Poprvé jsem Tristana zpíval v roce 2006 v Rusku, potom s Valery Gergievem v Baden-Badenu. Roli jsem se učil tři čtyři měsíce, ale samozřejmě to chvilku trvá, než si role „sedne“! Člověk ji vlastně studuje celý život, po celou svoji kariéru. A co je složité? Někdy právě produkce, která se vám úplně nelíbí…
Přál bych si kombinaci těch, které jsem již odzpíval!

R.Wagner: Siegfried (Petrohrad)
 
Jak se vám líbí pražská inscenace Tristana a Isoldy? A kterou z inscenací této opery, ve kterých jste zatím zpíval, považujete po režijní stránce za nejzdařilejší?
 
Je snadné v ní pracovat, je stabilní, velmi příjemný inscenační tým… Pouze byl problém, jak už jsem říkal, mnoho změn v roli Isoldy. Cítil jsem se v Praze moc fajn. Těžké říci, která byla nejlepší produkce pro mne ve výsledku, ale ta pražská patří k těm nejpříjemnějším… Samozřejmě každá produkce má svá plus i minus… Někdy je lepší režie, někdy hudební nastudování, také můj výkon není stále stejný…
V repertoáru máte i Janáčka. Jak se vám líbí a zpívá?
Ještě jsem Janáčka nezpíval, ale znám roli Borise, učil jsem se ji, měla to být produkce v Rusku, ale nakonec se nerealizovala. Pokud přijde nabídka, velmi rád bych si zazpíval také Lacu, z koncertního repertoáru pak určitě Glagolskou mši!

R.Wagner: Tristan und Isolde (Nantes)

Vystupujete hodně po světě, ale vaší domácí scénou je přece jen pořád Mariinské divadlo v Petrohradě. Jaká je podle vás současná úroveň jeho operních produkcí? A na jakou konkrétní inscenaci byste nás pozval a proč?

Jako mnoho operních pěvců již nejsem v Petrohradě členem, pouze hostem. Velmi rád tam zpívám, velmi rád se vracím. 7. června tam budu opět zpívat Tristana, opět s Gergievem. Potřebuji být trochu nezávislý….

R.Wagner: Tristan und Isolde (Petrohrad)

A má nejoblíbenější role? Těžké říci. Mám rád role, se kterými se umím ztotožnit, které korespondují se mnou. Určitě Heřman, Hráč, Lohengrin, Forestan. K německému repertoáru mne přivedl právě Valery Gergiev. Škoda, že již nemá na Mariinsky tolik času. To je někdy i znát na běžných představeních. Vše se koncentruje do Bílých nocí, kdy přijedou hvězdy z celého světa. Ale pouze tyto dva měsíce… Zbytek roku je situace jiná. Je velmi málo času na nastudování, pro velké role.

Na jaké role se teď chystáte a ve kterém divadle?

Nyní se budu vracet zpět do Petrohradu. Čeká mě zmíněný Tristan, Hráč, Agrippa, a také koncerty.

Děkujeme za rozhovor!

R.Wagner: Siegfried (Valencie)

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

Soudný člověk…. Když někdo dokáže do rozhovoru napsat, že neníjeho výkon pořád stejný, vím, že je realista, má sebereflexi a stojí za to si takového zpěváka vážit…