Pražští symfonikové dostali nabídku na další turné do Japonska

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, který se vrátil se svým šéfdirigentem Pietari Inkinenem 20. ledna 2019 z turné z Japonska, dostal pozvánku na další turné. Českým hudebníkům v zemi vycházejícího slunce "vydláždili cestu" Antonín Dvořák a Bedřich Smetana, vzhledem ke své pozici si však Pražští symfonikové mohli v Japonsku dovolit zařadit do programu Houslový koncert Johannesa Brahmse a Pátou symfonii Petra Iljiče Čajkovského. Novinářům to řekl ředitel FOK Daniel Sobotka.
FOK v Japonsku 2019 (foto Kurt Neubauer)

Pražští symfonikové zajíždějí na turné do Japonska pravidelně a ani to letošní nebylo pro posluchače zklamáním, o čemž svědčí také pozvání na příští turné, které se uskuteční v lednu 2022,“ řekl Sobotka.

Orchestr FOK, který se do Japonska vrací opakovaně, absolvoval v lednu se sólistou Daišinen Kašimotem, koncertním mistrem Berlínské filharmonie, koncerty v Jokohamě, Musašinu, ve vyhlášené Suntory Hall v Tokiu, Sapporu, Hjógu, Aiči a Nagasaki. Turné podle Sobotky znamenalo nejen kladné ekonomické výsledky, ale také reprezentaci zřizovatele, kterým je hlavní město Praha.

FOK v Japonsku 2019 (foto Kurt Neubauer / zdroj FB)

Orchestr předváděl dobré výkony. V Japonsku sály po akustické stránce nic neodpouští, je to jedinečný zážitek. Ve čtyřicáté řadě je dokonce slyšet i otočení stránky not. Spokojeni jsme také s návštěvností, všude bylo plno a všude jsme nejméně dvakrát přidávali,“ řekl Sobotka.

Finský šéfdirigent Inkinen bude u FOK do léta 2020. „I poté budou naše vztahy nadstandardní, o jejich konkrétní podobě nyní jednáme. On hodně orchestru dává ve způsobu práce a jeho kredit se uplatňuje i v pozvání významných zahraničních interpretů, jakým byl například loni houslista Pinchas Zuckerman,“ uvedl Sobotka.

FOK v Yokohama Minatomirai Hall, Tokio 2019 (zdroj FB)

Inkinen se obecenstvu v Praze s FOK představí na koncertech 30. a 31. ledna 2019, na nichž zazní díla Maurice Ravela, Ralpha Vaughana Williamse a Ludwiga van Beethovena a vystoupí slavný hobojista Albrecht Mayer. K Pražským symfonikům se 26. a 28. března 2019 vrátí s pěveckým recitálem jejich bývalý rezidenční umělec José Cura. Vedle abonentních koncertů FOK letos vystoupí mimo jiné na festivalech Pražské jaro a Smetanova Litomyšl. Prologem 85. koncertní sezony bude tradiční srpnový open air koncert Valdštejnské zahradě se vstupem zdarma s populárním programem složeným od tanců po filmové melodie.

Rozpočet FOK činí 140,6 milionu korun, Praha se na něm podílí přibližně 113,5 miliony.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat