Pražští symfonikové dostali nabídku na další turné do Japonska

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, který se vrátil se svým šéfdirigentem Pietari Inkinenem 20. ledna 2019 z turné z Japonska, dostal pozvánku na další turné. Českým hudebníkům v zemi vycházejícího slunce "vydláždili cestu" Antonín Dvořák a Bedřich Smetana, vzhledem ke své pozici si však Pražští symfonikové mohli v Japonsku dovolit zařadit do programu Houslový koncert Johannesa Brahmse a Pátou symfonii Petra Iljiče Čajkovského. Novinářům to řekl ředitel FOK Daniel Sobotka.
FOK v Japonsku 2019 (foto Kurt Neubauer)

Pražští symfonikové zajíždějí na turné do Japonska pravidelně a ani to letošní nebylo pro posluchače zklamáním, o čemž svědčí také pozvání na příští turné, které se uskuteční v lednu 2022,“ řekl Sobotka.

Orchestr FOK, který se do Japonska vrací opakovaně, absolvoval v lednu se sólistou Daišinen Kašimotem, koncertním mistrem Berlínské filharmonie, koncerty v Jokohamě, Musašinu, ve vyhlášené Suntory Hall v Tokiu, Sapporu, Hjógu, Aiči a Nagasaki. Turné podle Sobotky znamenalo nejen kladné ekonomické výsledky, ale také reprezentaci zřizovatele, kterým je hlavní město Praha.

FOK v Japonsku 2019 (foto Kurt Neubauer / zdroj FB)

Orchestr předváděl dobré výkony. V Japonsku sály po akustické stránce nic neodpouští, je to jedinečný zážitek. Ve čtyřicáté řadě je dokonce slyšet i otočení stránky not. Spokojeni jsme také s návštěvností, všude bylo plno a všude jsme nejméně dvakrát přidávali,“ řekl Sobotka.

Finský šéfdirigent Inkinen bude u FOK do léta 2020. „I poté budou naše vztahy nadstandardní, o jejich konkrétní podobě nyní jednáme. On hodně orchestru dává ve způsobu práce a jeho kredit se uplatňuje i v pozvání významných zahraničních interpretů, jakým byl například loni houslista Pinchas Zuckerman,“ uvedl Sobotka.

FOK v Yokohama Minatomirai Hall, Tokio 2019 (zdroj FB)

Inkinen se obecenstvu v Praze s FOK představí na koncertech 30. a 31. ledna 2019, na nichž zazní díla Maurice Ravela, Ralpha Vaughana Williamse a Ludwiga van Beethovena a vystoupí slavný hobojista Albrecht Mayer. K Pražským symfonikům se 26. a 28. března 2019 vrátí s pěveckým recitálem jejich bývalý rezidenční umělec José Cura. Vedle abonentních koncertů FOK letos vystoupí mimo jiné na festivalech Pražské jaro a Smetanova Litomyšl. Prologem 85. koncertní sezony bude tradiční srpnový open air koncert Valdštejnské zahradě se vstupem zdarma s populárním programem složeným od tanců po filmové melodie.

Rozpočet FOK činí 140,6 milionu korun, Praha se na něm podílí přibližně 113,5 miliony.

Mohlo by vás zajímat