Pražští symfonikové oslaví 90 let od svého prvního koncertu

Oslavy 90 let Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK vyvrcholí 23. a 24. října 2024 mimořádnými Narozeninovými koncerty ve vinohradském Radiopaláci, které budou ohlédnutím za úplně prvním koncertem orchestru, o jehož konání se donedávna nevědělo. Oficiální orchestr české metropole při příležitosti jubilea zveřejňuje nově objevené informace o své historii v knize Jiřího Hannsmanna s názvem Jak se rodil orchestr FOK, kterou na koncertě pokřtí. Program, doplněný o lightdesign a překvapení, bude řídit šéfdirigent Tomáš Brauner a moderovat bude Ondřej Havelka.
Ilustrační foto (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Ilustrační foto (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

„Na návštěvníky tohoto koncertu čeká překvapení. Prozradím jen, že jako hosté vystoupí houslista Ivan Ženatý a violoncellista Jiří Bárta a že mimo jiné zazní první věta z Beethovenovy Osudové symfonie a Vltava Bedřicha Smetany,“ usmívá se tajuplně šéfdirigent FOK Tomáš Brauner.

Dnes již víme, že Orchestr F.O.K., totiž dnešní Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, byl založen v červnu 1934 v hospodě U Kmochů na Vinohradech a již během léta stihl nahrát hudbu k filmu Hrdinný kapitán Korkoran. První veřejný koncert se konal 24. října 1934 v Radiopaláci na Vinohradech. Letošní Narozeninový koncert bude jeho částečnou replikou.

Po mnoho desetiletí však nebylo známo, kdy přesně byl založen, protože zakladatel orchestru Rudolf Pekárek přišel o veškeré své písemné materiály po deportaci do židovského ghetta v Lodži v roce 1941. Na konci druhé světové války pak vyhořely oba archivy tělesa, z nichž jeden se nacházel v bytě hobojisty Josefa Shejbala, zasaženém při náletu 14. února 1945, a druhý v Nobileho křídle Staroměstské radnice, kde vypukl požár při Pražském povstání. Vědělo se, že těleso vzniklo v roce 1934, ale nebyly známy přesnější data ani okolnosti. Se senzačním nálezem recenze prvního veřejného koncertu a s dalšími důležitými informacemi nedávno přišel bývalý vedoucí orchestrální kanceláře FOK Jiří Hannsmann, který se ponořil do mnoha archivů a pátral v německojazyčném dobovém tisku, aby historii objasnil. Díky jeho práci Pražští symfonikové konečně vědí, jak to s jejich počátky bylo. Rozsáhlý text Jiřího Hannsmanna vyjde v knižní podobě při příležitosti Narozeninového koncertu.

Radiopalác, který byl postaven na podzim roku 1924, byl v roce 1945 zasažen pumou při stejném náletu jako archiv FOK. Pražští symfonikové proto oslovili lightdesignera Lukáše Dřevjaného, aby se pokusil vykouzlit pomocí světelných efektů dávný lesk a slávu tohoto historického místa.

Slovo dramaturga Martina Rudovského: Vždy, když se v dějinách Pražských symfoniků blížilo kulaté výročí, pochopitelně jsme se velmi těšili. Ale zároveň jsme museli kroužit kolem přesného data prvního koncertu. Prostě nebylo známé. V létě 2023 však kroužení skončilo. Bývalý vedoucí orchestrální kanceláře Jiří Hannsmann našel vprostřed novinové černi svatý grál – anonci a recenzi úplně prvního symfonického koncertu z 24. října 1934. Díky Jiřímu známe také program koncertu, jeho dirigenta a také pódium: Radiopalác. A dobový recenzent se nemýlil: „Nový orchestr FOK, který je již navenek rozpoznatelný jako reprezentativní a také početně odpovídající nástrojové těleso, míří již nyní, tedy bezprostředně po svém založení, k velkým uměleckým výkonům.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments