Pražští symfonikové představují svůj Velikonoční festival

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK si na velikonoční čas připravil speciální festivalovou přehlídku komorních i orchestrálních koncertů. Přivítá zahraniční hosty i ryze české soubory. Vrcholem bude premiéra scénického zpracování Janových pašijí Johanna Sebastiana Bacha v režii Matěje Formana. Koncerty v rámci Velikonočního festivalu se uskuteční od 1. do 9. dubna 2023.
Matěj Forman (foto Irena Vodáková)
Matěj Forman (foto Irena Vodáková)

„Myšlenka na uspořádání Velikonočního festivalu v Praze vyrostla z přátelství. To je vždy nejpevnějším stavebním kamenem. V tomto případě nový festival staví na přátelství s Německem a Portugalskem. Proto je spoludramaturgem významný německý dirigent a houslista Christoph Poppen, hudební ředitel nádherného festivalu v portugalském Marvau. S pražským festivalem bude spolupracovat také festival Könighswinkel v německém Füssenu. Proto je program poskládán z umělců zejména ze zmíněných zemí, našich evropských sousedů,“ říká ke vzniku festivalu dramaturg Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Martin Rudovský.

Ještě těsně před Květnou nedělí zavítá v sobotu 1. dubna do Smetanovy síně Obecního domu nejvýznamnější rakouská varhanice Elisabeth Ullmann. Její recitál nabídne vytříbený velikonoční program složený převážně ze skladatelů 19. století.

V úterý 4. dubna, na takzvané Žluté úterý, představí Collegium Marianum v Kostele sv. Šimona a Judy velikonoční program staré hudby, jemuž bude vévodit Stabat Mater barokního skladatele Giovanniho Batisty Pergolesiho. Dále program nabídne Koncert pro flétnu a orchestr h moll a Sinfonii Johanna Adolfa Hasseho a Árii z oratoria Maria Dolorata Leonarda Vinciho.

U Stabat Mater program zůstane i o den později, kdy v Obecním domě zazní světoznámá podoba tohoto díla z pera Antonína Dvořáka. Pražští symfonikové toto strhující oratorium uvádějí každoročně, pravidelně s Kühnovým smíšeným sborem. Sólisté večera budou Eva Hornyáková, Michaela Zajmi, Richard Samek a Gustáv Beláček. Taktovky se ujme šéfdirigent FOK Tomáš Brauner.

Vrcholem festivalu budou dvě uvedení Janových pašijí Johanna Sebastiana Bacha 7. a 8. dubna v Kostele sv. Šimona a Judy. Toto významné velikonoční oratorium zazní ve scénickém zpracování Matěje Formana a Divadla bratří Formanů, podobně jako velmi úspěšné vánoční představení Pražských symfoniků Kouzelná Rybovka. Janovy pašije zazní neobvykle v českém překladu původně německého textu, v hudebním nastudování souboru Musica Florea pod vedením Marka Štryncla. V sólových rolích Ježíše a Evangelisty se představí Jaromír Nosek a Jaroslav Březina.

Milovníky Mozarta potěší na Boží hod velikonoční 9. dubna koncert Veselé Velikonoce s Mozartem, na kterém vystoupí Kolínský komorní orchestr pod vedením svého šéfdirigenta, houslisty a spoludramaturga Velikonočního festivalu Christopha Poppena. Sólisty večera budou sopranistka Juliane Banse, klarinetista Horácio Ferreira a také koncertní mistr Pražských symfoniků Roman Patočka. Program nabídne čistě díla Wolfganga Amadea Mozarta. Zazní Koncert pro housle a orchestr č. 3, Koncert pro klarinet a orchestr A dur, Árie Vitellie z opery La clemenza di Tito a Symfonie č. 29 A dur.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments