Pražští symfonikové vydávají novou nahrávku Dvořákových Slovanských tanců

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera natočil novou nahrávku Slovanských tanců Antonína Dvořáka, které patří k nejpopulárnějším dílům české hudby. Album se nahrávalo ve Smetanově síni Obecního domu a vychází v pátek 8. prosince 2023 u Supraphonu na CD i na digitálních platformách.
Tomáš Brauner (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, foto Ivan Malý)
Tomáš Brauner (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, foto Ivan Malý)

Slovanské tance vznikly na objednávku berlínského nakladatele Fritze Simrocka, který byl nadšen z Dvořákových Moravských dvojzpěvů a chtěl od něj napsat něco podobného Brahmsovým Uherským tancům. Dvořák se chopil úkolu s vervou a během několika týdnů dokončil první řadu Slovanských tanců pro klavír na čtyři ruce i pro orchestr. Dílo si získalo okamžitou popularitu a proslavilo Dvořáka po celém světě. O devět let později napsal Dvořák druhou řadu Slovanských tanců, která je ještě bohatší a pestřejší.

Pražští symfonikové mají Dvořáka v krvi. Dirigent Tomáš Brauner vychází z bohaté tradice, kterou zanechali jeho předchůdci jako Václav Neumann, Jiří Bělohlávek, Sir Charles Mackerras nebo Tomáš Netopil.

Dramaturg Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Martin Rudovský k nové nahrávce uvedl: Troufám si tvrdit, že jde o snímek referenční, co se týče výrazu, temp i dalších elementů. Tato kvalita má pak několik důvodů: obecně se FOK, samozřejmě z principu, specializuje na českou hudbu, pochopitelně i Dvořákovu. Dále FOK hraje Slovanské tance naprosto pravidelně: od Nového roku 1990 vždy jako Novoroční koncert, v Praze velmi oblíbený. A ještě důvod mystický: na natáčení v Obecním domě v Praze shlížela ze svého piedestalu socha Ladislava Šalouna, která se jmenuje Slovanské tance.“

Naživo Slovanské tance v podání Pražských symfoniků zazní na turné v Japonsku, které se uskuteční hned od 1. ledna 2024, kdy také začne jubilejní stý Rok české hudby, k němuž Martin Rudovský uvedl: „Téměř každý náš koncert v roce 2024 je prodchnut slavnostním duchem Roku české hudby: všichni hostující zahraniční dirigenti (leden–červen 2024) zařazují český repertoár, například Ion Marin versus Janáčkova Sinfonietta, Case Scaglione a Novosvětská nebo Leonard Slatkin kontra Husova Hudba pro Prahu 1968. Ve druhé polovině roku pak budou náš orchestr dirigovat výhradně čeští dirigenti. A také FOK patří se svým zrozením v říjnu 1934 do Roku české hudby, takže například 19. června 2024 slavíme Mou vlastí na Vyšehradě. Nebo v říjnu 2024 speciálními narozeninovými koncerty.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments