Pražští symfonikové zahájí sezónu vyprodaným koncertem v hamburské Elbphilharmonie

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vystoupí v pondělí 22. srpna v rámci Schleswig Holstein Musik Festival v hamburské Elbphilharmonie. Po více než dvouleté pauze způsobené covidem je to první zahraniční zájezd orchestru a je již několik týdnů vyprodán. Pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera zazní program úzce spojený s tvorbou a vlivy Johannesa Brahmse. Jako sólistka se představí violoncellistka Anastasia Kobekina.

Tomáš Brauner (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, foto Petr Dyrc)
Tomáš Brauner (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, foto Petr Dyrc)

„Tento koncert je pro nás obrovským impulsem před novou sezónou. Velice se těším, až se v ikonické Labské filharmonii setkáme s našimi německými příznivci a doufám, že takových setkání bude v budoucnu ještě více, snad již bez dalších omezení,“ říká šéfdirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Tomáš Brauner.

„Covidové roky nás připravily o americké, britské, španělské a japonské turné i o řadu kratších výjezdů. Zájezdové aktivity ožívají ale zejména od těch kratších, kde těžíme z naší strategické středoevropské polohy. Svoji 88. sezónu Pražští symfonikové zahájí srpovým koncertem právě v hamburské Labské filharmonii. Mimochodem tedy v jednom z inspiračních momentů zrodu pražské Vltavské filharmonie, která se má napříště stát domovem FOK.“ dodává ředitel FOK Daniel Sobotka.

Ačkoli zazní tři různí autoři, všechna díla jsou spojena se jménem Johannesa Brahmse, kterému je letos věnován i celý festival. Večer zahájí Brahmsova zvučná Akademická slavnostní předehra.

Po velkolepém úvodu přijde na řadu Violoncellový koncert Antonína Dvořáka, jehož byl Brahms významným patronem. V roce 1894, kdy už jeho symfonie Z Nového světa slavila triumfy, Dvořák v dopise Brahmsovi poznamenal: „…a mnoho a mnoho dalších věcí mi říká, jakého neocenitelného patrona ve vás mám – a tak dnes mohu říci jen jednoduchá slova: Děkuji, srdečně děkuji za vše, co jste pro mě udělal!“ Téhož roku začal Dvořák komponovat svůj Violoncellový koncert h moll. Brahms okamžitě poznal, že se toto dílo stane milníkem violoncellové literatury. Řekl o něm: „Kdybych věděl, že takový koncert lze napsat, sám jsem jeden před lety napsal.“

Jako sólistka tohoto večera vystoupí ruská violoncellistka Anastasia Kobekina. Díky svému širokému repertoáru a hře na moderní i dobové nástroje se zapsala jako jedna z nejnadějnějších violoncellistek mladé generace.

Koncert zakončí Bruchova 1. symfonie, která nese podtitul „Věnováno v přátelství Johannesu Brahmsovi“ a je jeho hudbou silně ovlivněna.

Schleswig Holstein Music Festival je jedním z největších festivalů klasické hudby v Evropě. Koná se každoročně v letních měsících od roku 1986 na mnoha různých místech, zejména v německém Šlesvicku-Holštýnsku, v Hamburku a v jižním Dánsku. Od roku 2014 se festival věnuje tematicky vždy jednomu z významných skladatelů minulosti. V letošním roce je to Johannes Brahms. Pražští symfonikové účinkovali na jednom z prvních ročníků v roce 1989 se svým tehdejším šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Je to tedy takový symbolický návrat.

Koncert se uskuteční 22. srpna 2022 ve 20:00 ve Velkém sále Labské filharmonie v Hamburku a je vyprodán.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments